Caritas Polska uruchomiła wsparcie na rzecz osób z regionu Ameryki Środkowej oraz Wysp Karaibskich, które ucierpiały w wyniku huraganu Irma. Caritas Polska przeznaczyła na ten cel 30 tysięcy złotych oraz uruchomiła sms charytatywny. Wszystkich, którym nie jest obojętny los poszkodowanych przez żywioł prosimy o wsparcie, które można okazać: wysyłając sms z hasłem IRMA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska  PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem IRMA.

Irma to najpotężniejszy od 80 lat huragan, który przeszedł nad Karaibami, osiągając maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Towarzyszą mu wiejący z prędkością 300 kilometrów na godzinę wiatr i ulewne deszcze.  Irma uderzyła z ogromną siłą, która spowodowała ofiary śmiertelne i ogromne zniszczenia.

Położona na północy francuska część wyspy Saint-Martin po przejściu huraganu – jak informują władze lokalne – została zniszczona w 95 procentach. Skala zniszczeń w ulokowanym na południu terytorium autonomicznym Holandii Sint Maarten nie jest jeszcze znana. Łącznie na wyspie o powierzchni 87,2 kilometrów kwadratowych zamieszkuje około 77 tysięcy ludzi, obywateli obu wspólnot – holenderskiej i francuskiej. Ogromne zniszczenia zostały też odnotowane na położonej na Morzu Karaibskim wyspie Barbuda, która wchodzi w skład Wysp Podwietrznych.

Wyspom i państwom karaibskim zagraża już drugi potężny żywioł w ciągu kilku dni. Tuż po Irmie, która wciąż nęka ten region, nadchodzi Jose. W piątek został zaklasyfikowany, jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Caritas Polska pozostaje w kontakcie w kwestii informacji na temat wsparcia poszkodowanych z ambasadorem Zakonu Maltańskiego na wyspach Antigua i Barbuda – panem Przemysławem Hauserem.

Caritas Polska swoim gestem okazuje solidarność z rodzinami ofiar oraz poszkodowanymi w wyniku kataklizmu. Apelujemy o wsparcie polskiego społeczeństwa na rzecz mieszkańców nękanych przez żywioł i zachęcamy do udziału w zbiórce.