Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jest ośrodkiem przystosowanym dla osób obłożnie i przewlekle chorych wymagających całodobowej opieki, ale nie wymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Przyjmowani pacjenci w ocenie skali poziomu samodzielności (skala Barthel) nie mogą przekroczyć progu 40 pkt. Ponadto nie mogą zostać przyjęci do zakładu opiekuńczego, jeżeli w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej i podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Podopieczni przebywający na oddziale korzystają z opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, opiekunów medycznych, rehabilitacji i terapii zajęciowej z psychologiem.
Zgłaszać można się osobiście, telefonicznie bądź drogą elektroniczną.
Pacjenci mogą być przyjmowani na podstawie skierowania do Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego.
Posiadamy zarówno miejsca częściowo refundowanego przez NFZ jak i miejsca komercyjne.
Koszt miejsc komercyjnych:
180 zł osobodzień + koszt leków i pampersów.
Wymagane dokumenty (do pobrania):
- wniosek o wydanie skierowania do ZPO (pobierz)
- skierowanie do ZPO (pobierz)
- skala Barthel (pobierz)
- wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie (pobierz)
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (pobierz)
Prosimy również o dodatkową, aktualną dokumentacje medyczną m.in.:
- karty informacyjne ze szpitala
- wyniki badań
- opinie psychiatry, psychologa itp.
PRZEPISY PRAWNE, KTÓRE REGULUJĄ KWESTIE KIEROWANIA, POBYTU I UTRATY MOŻLIWOŚCI POBIERANIA ŚWIADCZEŃ W ZAKŁADZIE PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZYM
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych
i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej
§5.
- Świadczenia gwarantowane, o których mowa w § 4 ust. 1, są udzielane świadczeniobiorcy wymagającemu ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającemu hospitalizacji w oddziale szpitalnym, który w ocenie skalą poziomu samodzielności, zwaną dalej „skalą Barthel”, otrzymał 40 punktów lub mniej.
- Do zakładu opiekuńczego nie przyjmuje się świadczeniobiorcy, który w ocenie skalą Barthel otrzymał 40 punktów lub mniej, jeżeli podstawowym wskazaniem do objęcia go opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
- Oceny, o której mowa w ust. 1, dokonuje:
- przed przyjęciem świadczeniobiorcy do zakładu opiekuńczego ‒ lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego,
- w dniu przyjęcia świadczeniobiorcy do zakładu opiekuńczego, na koniec każdego miesiąca lub w przypadku zmiany stanu zdrowia ‒ lekarz i pielęgniarka danego zakładu opiekuńczego
– za pomocą karty oceny, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
ZARZĄDZENIE PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej
§13. ust. 9) jeżeli w ocenie świadczeniobiorcy skalą Barthel, dokonywanej przez lekarza i pielęgniarkę danego zakładu opiekuńczego na koniec każdego miesiąca, otrzymał więcej niż 40 punktów, Fundusz finansuje świadczenia do końca kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach
Adres:
Małkowice, ul. Klasztorna 1
55-080 Kąty Wrocławskie
Telefon do administracji:
71-793-01-84
Od godz. 8.00 do 15.00 w dni robocze.
E-mail:
sekretariatmalkowice@wroclaw.caritas.pl
Pielęgniarka oddziałowa:
Elżbieta Maciejczyk
Telefon: 71-335-17-85
Dyrektor
Marcin Seretny