W szeroko rozumianą działalność charytatywną Caritas Polska na stałe wpisały się Szkolne Koła Caritas, organizacje dziecięce i młodzieżowe, działające na zasadzie wolontariatu na obszarze Szkoły. Ich celem jest mobilizacja młodych ludzi do działania na rzecz potrzebujących.

Inspiracją do powstania i oficjalnego powołania pierwszego Szkolnego Koła Caritas była młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie wraz ze swoją opiekunką mgr Marią Kowalską, która zaszczepiła w młodych ludziach ducha miłosiernej służby. Miało to miejsce 16 września 1995r. w trzecim roku istnienia młodej Diecezji oraz Caritas. W akcie powołania czytamy:

Caritas Diecezji Rzeszowskiej świadoma owocnej współpracy z dawnym Szkolnym Kołem PCK i w odpowiedzi na prośbę młodzieży II LO (42/16/95) z dnia 8 września 1995 roku, zgodnie ze statutem Caritas Diecezji Rzeszowskiej powołuje Szkolne Koło Caritas przy II LO im. Płk. Leopolda Lisa Kuli w Rzeszowie.

Wielkim sukcesem pierwszego SKC było zorganizowanie środków (30 tys. zł) na zakup bioprotez dla swej koleżanki, która jako dziecko straciła dwie dłonie wchodząc pod kosiarkę.