Przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą Caritas organizuje zbiórki żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce.

Wolontariusze zbierają artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki dla osób ubogich i potrzebujących.

Przedmiotem zbiórki są artykuły codziennej potrzeby takie jak: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, herbata, oraz konserwy mięsne i rybne, a także słodycze. Paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi trafiają w pierwszej kolejności do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową. Parafialne Zespoły Caritas mają dokładną wiedzę o potrzebach najuboższych mieszkańców w swojej okolicy.

Każdorazowo w akcji uczestniczy około 20 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, którzy zbierają żywność w około 2 tys. sklepów w całej Polsce.

W Archidiecezji Wrocławskiej w zbiórkę zaangażowanych jest każdorazowo około 600 wolontariuszy zachęcających do podzielenia się dobrem w ok. 70 sklepach.