Ambulans uliczny dociera do miejsc, w których streetworkerzy pracują z osobami w kryzysie bezdomności. Poszukują takich osób aby przekonać je do przyjęcia szczepionki przecie COVID – 19.

Doktor Paweł Wróblewski – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu wskazywał na konieczność takich działań:

-Należy  szczególnie pamiętać o tym, że stan zdrowia i dynamika przebiegu choroby  to rzeczy  ściśle ze sobą powiązane. Z pewnością osoby bezdomne są narażone na różne czynniki ryzyka zakażenia. Dlatego szczególnie w tym środowisku powinniśmy propagować szczepienia. Pamiętajmy o tym, że nie ma innej drogi do pokonania pandemii jak szczepienia. Tylko szczepienia mogą powstrzymać tą pandemię – podkreślał dyrektor wrocławskiego Sanepidu.

Prof. Wojciech Witkiewicz – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, zwrócił się do osób w kryzysie bezdomności z apelem:

– Chciałbym zaapelować do osób bezdomnych, aby się szczepiły ponieważ nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że obecnie przebieg  tej choroby u osób bez szczepień będzie wymagał leczenia w szpitalu. A zajęcie miejsc przez osoby zakażone spowodowało, że do szpitali nie dostali się chorzy onkologiczni, kardiologiczni, angiologiczni i ludzie w  wieku podeszłym. W imieniu tych osób bardzo proszę aby się szczepić. – prosił dyrektor.

To dzięki jego staraniom udało się pozyskać środki aby taka karetka mogła się po Wrocławiu poruszać i wyszukiwać potrzebujących pomocy:

– Coraz więcej ludzi przekonuje się żeby się szczepić jednak ciągle brakuje dotarcia z prawdziwą informacją. Ta karetka ma dotrzeć do pacjentów bezdomnych i tam gdzie oni przebywają. Ci ludzie są szczególnie narażeni na infekcje wirusowe i wszystkie inne powiązane z obniżoną odpornością. Dzięki tej karetce kolejne ognisko zakażeń może zostać zlikwidowane –dodał prof. Witkiewicz.

 Andrzej Ptak – prezes fundacji Homo Sacer mówił o trudności tego zadania: Dotarcie do osób w kryzysie bezdomności  to jest duże wyzwanie. Zajmujemy się osobami w kryzysie ulicznej bezdomności. Docieramy do grupy około 350 osób, które mieszkają w przestrzeni publicznej w miejscach niemieszkalnych. Osoby te otrzymują bardzo zredukowane komunikaty informacyjne dotyczące szczepień dlatego praca z nimi jest szczególnie trudna – podkreślił prezes fundacji.

Ambulans w każdy poniedziałek będzie stał obok łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu. Paweł Trawka – rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wskazywał na nie przypadkowy wybór miejsca i czasu takich działań:

– Właśnie teraz w lipcu i sierpniu osoby w kryzysie bezdomności przychodzą do nas, korzystają z łaźni. To teraz mamy ich najwięcej. Dlatego teraz inicjujemy tę akcję. Warto przypomnieć, że  to miejsce udziela pomocy przez cały okres pandemii, nawet w tym najbardziej intensywnym okresie nie zaprzestaliśmy naszych działań. Dla osób korzystających z łaźni hasła: zostań w domu, myj ręce brzmiały zupełnie irracjonalnie. Ale to tu mogły zadbać o tę codzienną higienę i kontynuując te działania dziś zachęcamy je do szczepień – wyjaśniał rzecznik wrocławskiej Caritas.

Osoby w kryzysie bezdomności będą szczepione jednodawkową szczepionką. Otrzymają też certyfikat szczepień a informacja o tym znajdzie się w systemie opieki zdrowia.