40 tornistrów, 50 piórników ponad 150 kompletów kredek, farby plastelina i setki zeszytów zostały przekazane do świetlicy działającej przy katedrze we Lwowie. Ks. Anatolij Rusin i s. Lidia Ziębowicz odebrali od wrocławskiej Caritas artykuły zebrane w ramach akcji: „Wyprawka dla żaka naszego rodaka” prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

 

Około 50 wyposażonych plecaków zostało przekazane do świetlicy prowadzonej przy lwowskiej katedrze przez siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. – Dzięki działającej we Wrocławiu fundacji Dortmundzko – Wrocławsko – Lwowskiej im. Św. Jadwigi udało się nam skontaktować z naszymi przyjaciółmi ze Lwowa i przekazać im te dary od Dolnoślązaków – mówił ks. Dariusz Amrogowicz Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– W latach osiemdziesiątych i po powodzi otrzymaliśmy wiele pomocy z Zachodu. Dziś odwdzięczamy się i przychodzimy z pomocą potrzebującym za naszą wschodnią granicą – wyjaśniał Kazimierz Pabisiak z Fundacji Dortmundzko – Wrocławsko – Lwowskiej im. Św. Jadwigi.

– W naszej świetlicy nie tylko spędzamy aktywnie czas, ale uczymy też dzieci j. polskiego. Doskonale znamy rodziny naszych podopiecznych. Ta pomoc bardzo się przyda, rodzicom ciężko czasem jest powiedzieć o trudnościach materialnych, a te potrzeby są – opowiadała s. Lidia Ziębowicz CSFFM pracująca we Lwowie. Artykuły szkolne były zbierane prze Parafialne Zespoły Caritas.

– Szczególnie cieszą nas dary przekazane przez nowożeńców, którzy swoich gości weselnych poprosili by zamiast kwiatów podzielili się z potrzebującymi dziećmi i przekazali tornistry, zeszyty i wszystko co może się przydać małym żakom – z radością opowiadał Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas.

 

Wrocławska Caritas od lat pomaga uczniom w rozpoczęciu roku szkolnego. Wciąż, mimo różnego rodzaju programów pomocowych, są rodziny, dla których wrzesień jest miesiącem wielu strapień, ponieważ wysłanie dziecka do szkoły jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Wyprawki trafiły również do Klubowych Centrów Aktywizacji Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu oraz specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.