„WYPRAWKA DLA ŻAKA NASZEGO RODAKA” to akcja którą we Wrocławiu Caritas realizuje z myślą o dzieciach z rodzin mieszkających za naszą wschodnią granicą. O ile w Polsce byt materialny rodzin z dziećmi w ostatnich latach został zabezpieczony o tyle wciąż na wschodzie nasi rodacy żyją w bardzo trudnej sytuacji. 

– Na Ukrainie i na Białorusi wiele księży i sióstr z Polski prowadzi działalność nie tylko katechetyczną ale również społeczną czy edukacyjną. W te miejsca, wraz z Caritas Polska, chcemy dostarczyć tornistry wypełnione artykułami szkolnymi: pięknymi, bardzo kolorowymi, radosnymi – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Akcja uczy dzieci szlachetnych postaw. Kiedy będziemy robić z naszymi pociechami zakupy możemy je zachęcić do wybrania dodatkowych artykułów papierniczych dla uboższych kolegów i koleżanek. Można na przykład wybrać kilka zeszytów więcej albo o dodatkową paczkę kredek czy jeszcze jedne nożyczki, a może wręcz cały tornister wyładowany właśnie takimi artykułami. Tę akcję można też przeprowadzić u siebie w firmie, ze znajomymi, we wspólnocie wspólnie rozpisać listę zakupów: jedna osoba kupi plastelinę inna bibułę, razem można stworzyć z tego piękny plecak, który przekażemy dzieciom. Uśmiech wdzięczności jest gwarantowany! – W ubiegłym roku miałem okazję być w Ulini koło Łeby gdzie wrocławska Caritas organizowała kolonie dla dzieci z polskiej parafii w Żytomierzu na Ukrainie. Kiedy rozdaliśmy im prawie 200 plecaków, ta ich radość, to ich oglądanie zawartości trwało bardzo długo. – opowiada Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. Dzieci ucieszyły się ponieważ nie mają takich artykułów, w tych krajach jest z jednej strony jest  duża skala ubóstwa ale też deficyt takich rzeczy, które dla nas w Polsce są oczywistością ­– w Polsce bohaterowie z ulubionych bajek pojawiają się na wszystkich możliwych gadżetach szkolnych. Tam nie zawsze tak jest. Wyprawka z Polski bardzo pomogły tym dzieciom w radośniejszym pójściu do szkoły. To czasami jest najbardziej potrzebne, żeby z uśmiechem, z entuzjazmem rozpocząć naukę.

„Wyprawka dla Żaka naszego rodaka” to akcja którą we Wrocławiu Caritas realizuje z myślą o dzieciach z rodzin mieszkających za naszą wschodnią granicą. O ile w Polsce byt materialny rodzin z dziećmi w ostatnich latach został zabezpieczony o tyle wciąż na wschodzie nasi rodacy żyją w bardzo trudnej sytuacji.  

 

Wyprawka z Polski bardzo pomogły tym dzieciom w radośniejszym pójściu do szkoły. To czasami jest najbardziej potrzebne, żeby z uśmiechem, z entuzjazmem rozpocząć naukę. Artykuły i wypełnione nimi tornistry można dostarczyć do Parafialnych Zespołów Caritas lub do Centralnego Ośrodka Caritas we Wrocławiu na ul. Katedralnej 7.