Pod koniec roku szkolnego 2016/2017 uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach wraz ze swoimi pedagogami mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w pielgrzymce na Jasną Górę dzięki sponsorowi: firmie Tauron.

W południe, po przyjeździe na miejsce wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej, podczas której byli świadkami zasłonięcia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkim towarzyszyło skupienie i powaga. Modlitwą uczniowie złożyli podziękowanie za wszystko to, co ich spotkało w mijającym roku szkolnym. Po Mszy  Św. uczestnicy pielgrzymki mieli okazję zwiedzić między innymi:  salę rycerską, skarbiec, Bastion Świętego Rocha, Kaplice świętego Antoniego i Arsenał. Zwiedzane obiekty zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, szczególnie zapadła uczniom w pamięci  niezwykła kolekcja klejnotów ofiarowana Matce Bożej przez królów, papieży i pielgrzymów.
Z pieśnią maryjną na ustach i licznymi  pamiątkami, które będą już zawsze przypominały o wizycie w tym świętym miejscu wszyscy uśmiechnięci wrócili wieczorem do Ośrodka w Dobroszycach. W pielgrzymce uczestniczyło 45 osób.