W dniu dzisiejszym po raz drugi zamieszczamy artykuł opisując działalność Parafialnego Zespołu Caritas. Cykl poświęcony jest działalności charytatywnej wolontariuszy w parafiach. Są to relacje przekazane przez członków Parafialnych Zespołów Caritas naszej archidiecezji, by ukazać codzienny trud na polu miłości czynnej – miłosierdzia.

Parafialny Zespół Caritas przy parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy

we Wrocławiu na Muchoborze Małym.

 

W związku z Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia, z inicjatywy Księdza Proboszcza, został powołany Parafialny Zespół Caritas. Pragniemy w ten sposób odpowiedzieć na wezwanie Kościoła do niesienia pomocy bliźniemu będącemu w potrzebie. Chcemy otoczyć opieką osoby mieszkające na terenie naszej parafii. Duchowym opiekunem Zespołu jest Ks. Proboszcz Zbigniew Orda. Jesteśmy młodym zespołem, liczącym 6 wolontariuszy zwyczajnych oraz 7 wolontariuszy wspierających.

Swoją działalność rozpoczęliśmy od wystawy na temat działalności Caritas w naszej archidiecezji i od akcji „Talent Miłosierdzia”. 28 lutego rozdawaliśmy Torby Miłosierdzia, które w następnych dniach parafianie przynosili wypełnione. Hojność darczyńców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – zebrano ok. 1 tony żywności!

uroczyste_otwarcie_i_powicenie_naszego_punktu_4608

Wydajemy ją sukcesywnie osobom potrzebującym w czasie poniedziałkowych dyżurów – obecnie obejmujemy opieką 25 osób, które systematycznie, raz w miesiącu, korzystają z naszego wsparcia. Przekazaliśmy żywność i inne artykuły mieszkankom  Schroniska św. Brata Alberta dla Kobiet i Matek             z Dziećmi, przy ul. Strzegomskiej, suchy prowiant na wyjazd młodzieży  oazowej z naszej Parafii oraz wsparliśmy działalność Fundacji Piotrusia Pana, która zbierała słodycze dla dzieci – małych pacjentów hospicjum i ich rodzeństwa.

13407317_1045698272176157_3145701078326819271_n_960

Przeprowadziliśmy akcję informacyjną, umieszczając w bramach naszego osiedla informacje o powstaniu     i działalności Caritas. Staramy się jako PZC odpowiadać na różne potrzeby naszych parafian. W tym celu      w siedzibie Rady Osiedla umieściliśmy skrzynkę, do której mieszkańcy mogą wrzucać swoje propozycje, potrzeby czy też informacje, które usprawnią działanie naszego młodego zespołu. Uruchomiliśmy Fanpage „Deus Caritas Est”, do odwiedzania której serdecznie zapraszamy:

https://www.facebook.com/Deus-Caritas-Est-1124617647568456/

Na bieżąco aktualizujemy informacje na stronie naszej parafii, żeby docierały do bezpośrednio zainteresowanych naszą pomocą. http://www.mbnp.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=1247

Przed Świętami Wielkiej Nocy włączyliśmy się w ogólnopolskie „Wielkanocne Dzieło Caritas”, rozprowadzając paschaliki i baranki czekoladowe. Uzyskana kwota w całości została przekazana                 na dofinansowanie letniego wypoczynku dla 10 dzieci z naszej Parafii.

W Święto Miłosierdzia – Patronalne Święto Caritasu sprzedawaliśmy „Dzienniczki” s. Faustyny i zbieraliśmy skarbonki ekumenicznej akcji Caritas Jałmużna Wielkopostna. Ogółem na dofinansowanie kolonii przeznaczyliśmy 4400 PLN a pozostałe środki trafiły na parafialne konto Caritas, z którego będziemy wspierać przyszłe cele.

3 osoby wezmą udział w Wyjazdowej Aktywizacji Seniorów.

Oprócz obowiązków, mieliśmy też okazję do świętowania –
w Niedzielę Miłosierdzia, która jest patronalnym świętem CARITAS,
w czasie Mszy Świętej o godz. 15 do naszego kościoła zostały uroczyście wprowadzone relikwie s. Faustyny. Do udziału w tej uroczystej Mszy św.  zaprosiliśmy osoby korzystające z naszej pomocy, dostarczając im osobiście zaproszenia. Od tego dnia, co miesiąc, w ostatni czwartek miesiąca, spotykamy się na Mszy św. Caritas z naszymi podopiecznymi, aby wspólnie celebrować Eucharystię.

niedziela_miosierdzia7_4608

Dwa razy w tygodniu pomagamy rodzinie z dziećmi wymagającymi szczególnej opieki.

10 maja zostaliśmy zaproszeni na dekanalne spotkanie parafialnych zespołów CARITAS, na którym mogliśmy usłyszeć o działalności PZC w naszym dekanacie i jednocześnie podzielić się swoimi pierwszymi doświadczeniami.

wystpienie_na_dekanalnym_spotkaniu_960

Już rozpoczynamy przygotowania do kolejnej akcji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – „Wyprawka           dla Żaczka”, która ma na celu wyposażenie plecaczków maluchów w przybory szkolne. W tym celu stale współpracujemy z Pedagogiem szkolnym SP28.

W planach mamy uruchomienie wypożyczalni podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego. Na razie otrzymaliśmy chodzik, za co bardzo serdecznie dziękujemy (już znalazł swojego użytkownika).

W lipcu członkowie i wolontariusze PZC zaangażują się w obchody ŚDM w parafii. Będziemy pomagać      przy odprowadzaniu młodzieży do miejsc zakwaterowania, przy przygotowywaniu posiłków oraz spotkamy się na wspólnej Adoracji Krzyża.

Współpracując z Księdzem Proboszczem staramy się odpowiadać na potrzeby Parafii. Nie moglibyśmy realizować tych wszystkich dzieł, gdyby nie wsparcie parafian, naszych wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40)

Wrocław 29.06.2016 Prezes PZC Anna Okurowska