We Wrocławiu, na Ostrowie Tumskim, spotkali się opiekunowie Szkolnych Kół Caritas. W ramach warsztatów przygotowywali wnioski projektowe do Caritas Polska, planowali akcje i dzielili się swoimi sposobami na ciekawy wolontariat szkolny. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania przez ks. dra Piotra Rozpędowskiego wyników jego badań dotyczących religijności i postrzegania Kościoła przez młodych Archidiecezji Wrocławskiej. Ten solidny materiał badawczy wykorzystuje w swojej posłudze Diecezjalny duszpasterz młodzieży. Razem z młodymi tworzy spotkania i modlitewne pielgrzymki, w których nie brakuje czasu na zabawę i integrację. Swoimi spostrzeżeniami i konkretnymi pomysłami na ponadprogramowe zaangażowanie uczniów dzielił się z Opiekunami SKC.

Nie zabrakło podczas spotkania akcentu sentymentalnego. Ks. Dariusz Amrogowicz podziękował za dotychczasową posługę jako koordynatora Szkolnych Kół Caritas Robertowi Jadwiszczakowi. Jako nowy koordynator przedstawiony został Michał Brzezicki.

Dzięki uprzejmości Centrum Wolontariatu Caritas Polska opiekunowie wrocławskich SKC mogli jako pierwsi w Polsce zapoznać się z wnioskami i regulaminem konkursu GRANTY dla wolontariuszy SKC (Szersza informacja o regulaminie celach i założeniach TUTAJ). W ramach pracy w małych grupach nauczyciele tworzyli wnioski w ramach takich grantów. Prezentowali bardzo ciekawe i nietuzinkowe koncepcje wykorzystania środków na np. organizację, wraz z seniorami i wolontariuszami PZC, przygotowania wielkanocnych palm, aby pozyskać środki na zakup sprzętu audio-video dla miejscowego Domu Pomocy, czy organizację Dnia Rodziny w szkole.

Koordynator zaproponował też dyskusję nad recepcją „Poradnika dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas”, który jesienią prezentowała siostra Beata Zawiślak z Caritas Polska. Michał Brzezicki podziękował Szkolnym Kołom, które pomogły w uroczystości zapalenia Szkolnych Kół Caritas i pakowaniu paczek przygotowywanych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Siostra Magdalena Stachura CDC prezentowała ideę Jałmużny Wielkopostnej i skarbonek ćwiczeń duchowych. Zachęcała również do wzięcia udziału w zbiórce żywności Tak. Pomagam! 8 – 9 marca.

Nauczyciele zapoznali się z warunkami dofinansowania Letniej Akcji Kolonijnej oraz możliwościami skorzystania z ośrodka w Łebie, gdzie również można zorganizować wypoczynek dla wolontariuszy z całej Polski.
W tym roku zostały przygotowane bardzo atrakcyjne finansowo oferty. Więcej o ośrodku w Łebie i tegorocznych turnusach TUTAJ (wkrótce).

Paweł Trawka przypomniał o celach i założeniach Dnia Dobra i Tygodnia Wolontariatu, który przypada w tym roku w dniach 9 – 13 kwietnia.

Ida Nowakowska zachęcała do wzięcia udziału w akcji Szkoła Szkole (więcej TUTAJ).

Jubileuszowy Zjazd z okazji 35-lecia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej odbędzie się 23 maja (czwartek) w Centrum Historii Zajezdnia. Dla wszystkich wolontariuszy będzie to okazja do zapoznania się z historią odzyskiwania niepodległości, czasem solidarności, ale także Jana Pawła II czy bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Nie zabraknie biegu wolności i poczęstunku. Młodsi będą mogli przejechać się zabytkowym autobusem typu „ogórek”, a starsi posłuchają o kontrkulturze w czasach PRL-u.

Ostatnim poruszonym tematem była Ogólnopolska Pielgrzymka Caritas 8 czerwca br. do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wśród zaproszonych gości będą:

  • ks. Wojciech Węgrzyniak,
  • Marlena i Łukasz Paliwodowie @czulydom.

Oraz Pielgrzymka Caritas Archidiecezji Wrocławskiej do Trzebnicy 19 października.

Spotkanie zakończyła Eucharystia w kaplicy Centralnego Ośrodka Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii ks. Dariusz Amrogowicz przywołał obraz z filmu „Wyszyński”. – Wśród wojennej zawieruchy, świstających kul widzimy rolnika – siewcę. Zaaferowany młody ksiądz Wyszyński pyta się go, co robi, czy nie boi się, że zginie. Na co siewca odpowiada – Trzeba siać – ten obraz przypomina o tym, że to Pan Bóg jest Panem świata, panem historii. Tylko On może nas wyzwolić z lęku przed odrzuceniem. My mamy głosić dobrą nowinę i jak apostołowie czasem nie będziemy przyjęci, ale nie mamy wdawać się w dyskusje tylko iść dalej do tych, którzy czekają na Dobrą Nowinę – podkreślał kaznodzieja.

Spotkanie zakończyły rozmowy i wymiany doświadczeń oraz pomysłów podczas poczęstunku.