Niemal 130 liderów z ponad 50 Parafialnych Zespołów w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przybyło na przygotowany dla nich zjazd. W sobotę, 3 lutego w domu zakonnym sióstr Maryi Niepokalanej. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia podczas której ks. Dariusza Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas mówił o potrzebie modlitwy o mądrość. – Wszystkim nie damy pożywienia, wszystkich nie uzdrowimy, wszystkim nie pomożemy – zaznaczył i dodał – Jezus również nie dotarł do wszystkich, nie każdego uzdrowił, wielu nie nawrócił. Ale tam gdzie się pojawiał działał jak tylko mógł, dostrzegając każdego proszącego. Podobnie św. Jadwiga, księżna nie zajmowała się pomnażaniem zasobów swojego księstwa ale starała się dostrzegać każdego przychodzącego i proszącego o pomoc. Do tego potrzebna jest jednak mądrość, mądrość rozstrzygania na wzór mądrości Salomona i o ten dar, tak jak św. Jadwiga, jak król Salomon powinniśmy prosić  Ducha Świętego – zachęcał kaznodzieja.

Po wspólnej modlitwie wolontariusze zostali zaproszeni na spotkanie z Anną Józefiak – Materną, Dyrektorką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Tym razem wolontariusze pytali o możliwości otrzymania dofinansowania wyjazdów kolonijnych czy obiadów w szkole. Szczegółowo zostały omówione kwestie naliczania przychodu dla rodziny, co pozwala na ustalenie wysokości pomocy na jednego członka rodziny, czy to dorosłego czy dziecka, które takiej pomocy oczekuje.

 

Wśród poruszanych tematów omówione zostało udogodnienie wprowadzone w ubiegłym roku przez Ministerstwo Finansów – nowy PIT – OP. To wielkie ułatwienie dla emerytów, rencistów i rolników w rozliczeniu 1 % podatku. Teraz wystarczy wypełnić druk PIT-OP w którym podajemy tylko dane podstawowe: Pesel/NIP, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz nr KRS i oczywiście podpisujemy. Formularze zostały również rozdane wśród liderów oraz są dostępne do pobrania na naszej stronie internetowej. PIT – OP stanowi poważne ułatwienie dla osób które otrzymały od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A.

 

Jako element formacyjny Liderzy Parafialnych zespołów otrzymali wybrane fragmenty z dokumentu:  „Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o pracy charytatywnej w parafiach”. Szczególnie podkreślone zostało zdanie z 2 punktu instrukcji: „posługa miłosierdzia jest obowiązkiem chrześcijan i niezbędnym warunkiem osiągnięcia przez nich świętości.”

Dla uczestników został przygotowany biuletyn z najważniejszymi informacjami dotyczącymi pracy w parafiach.

Zapraszamy do zapoznania się z biuletynem

Biuletyn dla Liderów PZC