– Po raz drugi skorzystaliśmy z wielkiej uprzejmości i życzliwości ks. Proboszcza, Zdzisława Paducha, który zaprosił nas do swojej parafii – z wdzięcznością mówi ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i dodaje – Widzimy głęboki sens takich spotkań, nie tylko na poziomie materialnym, w tym roku zanotowaliśmy duży wzrost przekazywanego w Oleśnicy 1 % z podatku, ale również duchowy. Bardzo pięknie działa w tej parafii Zespół Caritas, a w Niedzielę Caritas jakby dłuższe były kolejki do konfesjonałów.

Na potkanie z Oleśniczanami przywiezione zostały relikwie św. Jadwigi, patronki wrocławskiej Caritas. Rok jadwiżański obchodzony w naszej archidiecezji to doskonała okazja do przypomnienia o jej drodze do świętości. Księżna śląska była matką, żoną, wdową, pod koniec życia zamieszkała przy ufundowanym klasztorze, tak aby mogła wciąż służyć ubogim. Jej charyzmat jest wciąż żywy we wrocławskim Kościele.

W katechezie poprzedzającej każdą Eucharystię ukazane zostały Akcje wrocławskiej Caritas, a wierni mogli usłyszeć zarówno słowa podziękowania jak i ponaglenie do myślenia miłosiernego. – „Nikt nie żyje dla siebie” usłyszymy w czytaniu – zapowiadał Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas i wyjaśniał dalej – My widzimy, że nie żyjecie tylko dla siebie, że umiecie się podzielić i myśleć z miłosierdziem o potrzebujących. Ale również ubodzy nie żyją dla siebie, oni są dani nam, abyśmy mogli dzięki nim realizować Chrystusowe wezwanie do miłości, szczególnie wobec słabych i potrzebujących – zaznaczył. Po mszach wierni mogli ucałować relikwie świętej i otrzymać pamiątkową akwarelę z jej statuą zdobiącą most Tumski we Wrocławiu.

Podczas mszy świętej dla dzieci, Ks. Dyrektor opowiadając o św. Jadwidze wziął do ręki relikwiarz i dotknął nim medalików z wizerunkiem świętej i znakiem Caritas. ­­– Teraz to są relikwie św. Jadwigi, które każdy z was otrzyma – zapowiedział i rozpoczął nakładanie medalików dzieciom, w czym pomagali mu koncelebrujący kapłani.

Spotkanie w Oleśnicy było też okazją do wspólnej rozmowy z wolontariuszami Parafialnego Zespołu Caritas.