W sobotę przedstawiciele parafialnych Caritasów spotkali się na Ostrowie Tumskim, aby otrzymać informację i zaplanować wspólne działania. Była to również szansa na wymianę doświadczeń w pracy z ubogimi.

 GALERIA ZDJĘĆ

W niewielkim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, liderzy Parafialnych Zespołów Caritas wspólnie przeżywali liturgię Eucharystii. W homilii ks. Dariusz Amrogowicz podkreślił znaczenie służby w postawie chrześcijanina zaangażowanego w dzieła miłosierdzia. Wiara równa się służba – realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego możemy brać do siebie słowa Chrystusa: „Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”. By być szczęśliwym – nie mylić z zadowoleniem – trzeba służyć -zaznaczył z mocą ks. Dariusz. Zostały odczytane również fragmenty z konferencji dla wolontariuszy Caritas, Kard. Luisa A. Tagle – abp Manilii, od 2015 r. przewodniczącego Caritas Internationalis.

Po Mszy Świętej przedstawione zostały zadania i zagadnienia  ważne dla wolontariuszy w najbliższym czasie:

 _dsc7277_400

 

PIELGRZYMKA

Zapraszamy wszystkich wolontariuszy, dobroczyńców i sympatyków Caritas na pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi, patronki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Spotykamy się 16 października, w niedzielę, na Eucharystii o godzinie 11.00, której przewodniczyć będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Rozpoczniemy w ten sposób Rok Jadwiżański w 750-lecie jej kanonizacji

Zachęcamy do zabrania transparentów i tabliczek parafialnych oraz do ubrania koszulek Caritas

TALENT MIŁOSIERDZIA

Można jeszcze zamawiać torby w ramach ww. akcji. Chcemy w ten sposób wesprzeć potrzebujących w okresie wielkanocnym., paczka żywnościowa jest dla wielu rodzin czy osób chorych i samotnych dużym wsparciem i rzeczywistą pomocą. Drugi cel to rozbudzenie społecznej wrażliwości i zachęcenie do wspólnego działania na rzecz potrzebujących. Kolega z pracy, znajoma ze studiów, sąsiedzi i nasi krewni oraz przyjaciele, wszystkie te osoby można zaangażować w przygotowanie takiej paczki.

Na torbie wydrukowana została „instrukcja obsługi” akcji. Składa się zaledwie z trzech punktów i jest bardzo czytelna. Na torbie umieszczono również listę przykładowych produktów, które można w niej umieścić.

 

Jak to działa? Torbę miłosierdzia zabieramy z kościoła do domu i napełniamy najbardziej potrzebnymi produktami, takimi jak: mąka, cukier, kasze, czy konserwy. Pomoc ma trafić do potrzebujących z parafii. Z otrzymanej żywności nie trzeba się w żaden sposób rozliczać. Torby zamawiamy u siostry Agnieszki w porozumieniu z ks. Proboszczem do końca listopada, tel. 664 456 585. Koszt jednej torby to 1 zł.

 

            WIGILIA DLA BEZDOMNYCH I NAJUBOŻSZYCH

 

24 grudnia, w samą Wigilię Bożego Narodzenia na pl. Solnym odbędzie się wigilia Caritas. Prosimy o przyniesienie ciast i ciasteczek oraz wydelegowanie wolontariuszy (najchętniej mężczyzn) do pomocy przy organizacji akcji. Wigilia odbędzie się w godzinach od 10.00 do 12.30.

 

POLARY CARITAS

Dla naszych wolontariuszy, osób działających w Parafialnych Zespołach Caritas oraz opiekunów Szkolnych Kół Caritas, przygotowaliśmy ofertę czerwonych polarów z logiem Caritas na piersi. Koszt jednego polara to 50 zł. Zamówienia na polary dokonuje jeden członek Zarządu w imieniu całego PZC  do 6 października br.. Złożenia zamówienia jest jednoznaczne ze zobowiązaniem się do uiszczenia opłaty za zamówione polary.

sam_0708_400_01

Ostatnią częścią formalną było podzielenie się w grupach bieżącymi problemami. Wolontariusze zmierzyli się z pytaniem: co  po „500+”, czy widzą zmianę podejścia ludzi, szczególnie w kontekście akcji „Wyprawka dla żaczka”. Dyskusja prowadziła też do odpowiedzi na pytanie komu teraz pomagać, do jakiej grupy kierować wsparcie.

Doświadczenia są różnorodne i różnią się w zależności od miejsca działania. We Wrocławiu wolontariusze często spotykali się z niechęcią lub obojętnością wobec rodzin i akcji na rzecz dzieci – żalili się wolontariusze, podsumowując akcję „Wyprawka dla Żaczka”. – Zupełnie inna sytuacja jest w mniejszych miejscowościach, tam ludzie pomagają chętniej, bo wiedzą komu pomagają.

_dsc7305_400

Jako szczególnie ważne zadanie liderzy wskazali na wyszukiwanie osób starszych, pozostawionych samym sobie, którzy potrzebują pomocy. Takich, którzy, np. minimalnie przekraczają stawki kwalifikujące ich do pomocy z Opieki Społecznej, albo takich, których nie stać, ze względu na małą emeryturę na wykupienie wszystkich przepisanych przez lekarzy lekarstw.

Zjazd był też okazją, aby promować działalność charytatywną i wolontariat przy parafiach. Każdorazowo kierowane jest zaproszenie do wszystkich osób zainteresowanych zaangażowaniem i stworzeniem w parafiach takiej grupy, księży proboszczów, wikarych, świeckich. Również tym razem pojawił się ksiądz, którego pragnieniem jest reaktywacja jednego z wrocławskich Zespołów Caritas.

Rozmowy kontynuowane były podczas posiłku w ogrodzie wrocławskiej Caritas. Bardzo dziękujemy naszej placówce w Dobroszycach za przygotowanie ciast dla wolontariuszy.

_dsc7319_400