Caritas Archidiecezji Wrocławskiej laureatem Nagrody im. Juliusza Ligonia

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w 35. rocznicę powstania została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem – Nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Juliusza Ligonia. Organizacja otrzymała je za niezłomne świadectwo ewangelicznej miłości, wyrażone w dziele pomocy wszystkim potrzebującym, szczególnie dotkniętym przez powódź w 2024 roku.

  • Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni i ogromnie wdzięczni za to wyróżnienie. Jest to nagroda nie tylko dla osób zarządzających, ale także dla pracowników, wolontariuszy i dobrodziejów. Tą nagrodą objętych jest wielu ludzi, którzy każdego dnia służą potrzebującym w archidiecezji wrocławskiej pod logiem Caritas – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Siła wspólnoty w czasie kryzysu

Jednym z kluczowych elementów docenionych przez Kapitułę Nagrody była skuteczna pomoc ofiarom powodzi. Ks. Amrogowicz zwraca uwagę, że sytuacja kryzysowa pokazała, jak ważne jest zintegrowane działanie lokalnych społeczności.

  • W Lewinie Brzeskim, jednym z najbardziej dotkniętych przez powódź miejsc, widać było wielką solidarność i sprawne działania oddolne. Dzięki temu mogliśmy skutecznie nieść pomoc. Powódź pokazała siłę Caritas na różnych poziomach – od Caritas Polska, przez diecezjalne, po parafialne zespoły Caritas – zaznacza duchowny.

Laudacja pełna uznania

Laudację na cześć Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wygłosił rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej Michał Rajfur. Przypomniał, że historia tej instytucji sięga o wiele dalej niż 35 lat jej współczesnej działalności.

  • Tak naprawdę wrocławska Caritas ma 120 lat i powstała w 1905 roku. Założyła ją służebica Boża Matka Gabriela Klausa, a siostry Bożego Serca Jezusa do dziś pełnią tam posługę miłosierdzia. Caritas to marka sama w sobie, wielki organizm, który niesie pomoc na wielu płaszczyznach – podkreślał Rajfur.

Zwrócił również uwagę na konkretne liczby obrazujące skalę działalności instytucji:

✔ Caritas otacza codzienną opieką 1500 osób, ✔ Jadłodajnie obsługują 700 osób dziennie, ✔ W łaźni Caritas w ciągu roku potrzebujący kąpią się 12 000 razy, ✔ Hospicjum domowe niesie ulgę 500 pacjentom rocznie, ✔ Caritas wspiera 300 seniorów, prowadzi warsztaty terapii zajęciowej oraz ośrodek szkolno-wychowawczy.

  • Widzę mrówczą pracę z dala od reflektorów, mediów, fleszy i czerwonych dywanów. To jest wielki skarb dla Kościoła i dla społeczeństwa – podkreślał laudator.

„Nagroda dla tysięcy ludzi”

Odbierając nagrodę, ks. Amrogowicz zwrócił uwagę, że wyróżnienie to jest dowodem uznania dla całej wspólnoty Caritas – pracowników, wolontariuszy i darczyńców.

  • Byliśmy bardzo mocno zaskoczeni decyzją Kapituły, ponieważ wiadomo, że działalność charytatywna nie liczy na takie wyróżnienia. Po prostu robimy to, co należy robić. Mogę powiedzieć, że parę tysięcy ludzi jest beneficjentami tej nagrody – powiedział.

„Pielgrzymi nadziei”

Podczas gali głos zabrał również bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, który nawiązał do Roku Jubileuszowego przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

  • Wszyscy tegoroczni laureaci niosą nadzieję w swoich działaniach. Caritas to symbol miłości. Jeśli dziś nagradzamy ich za pomoc, to wiemy, że to jest tylko jedno ogniwo wielkiego łańcucha dobra, który zaczął się, gdy Jezus nakazał nam widzieć Siebie w tych najbiedniejszych – podsumował duchowny.

Symbol miłości i nadziei

Nagroda im. Juliusza Ligonia to najstarsze wyróżnienie regionalne w Polsce, przyznawane od 1963 roku. Tegoroczna 49. gala w Panteonie Górnośląskim w Katowicach po raz kolejny ukazałą, że wartości, które przyświecały patronowi wyróżnienia, są nadal żywe i aktualne. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej stała się tego wymownym symbolem.