W Katedrze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Eucharystia z okazji Światowego Dnia Chorego, której przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Wraz z nim modlili się chorzy z całej archidiecezji, a także przedstawiciele Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, kapłani, lekarze i opiekunowie.

W swojej homilii arcybiskup zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy o zdrowie:

🔹 – Prośba o zdrowie jest chyba jedną z najczęstszych intencji naszych modlitw. Kiedy oczekujemy na operację albo przechodzi ją ktoś z naszych bliskich, kiedy wyniki naszych badań są złe i wskazują na zagrożenie życia, większość z nas instynktownie kieruje swój wzrok ku Bogu. W Nim szuka wsparcia i nadziei na powrót do zdrowia – mówił metropolita wrocławski.

Podkreślił również, że w Ewangelii odnajdujemy liczne przykłady, gdy chorzy i ich bliscy szukali pomocy u Chrystusa:

🔸 – Wśród cudów, jakich dokonywał Chrystus, a które zostały zapisane w Ewangelii, dominują uzdrowienia chorych.

Szczególnie zaznaczył znaczenie jednego z ewangelicznych opisów:

🔹 – Szczególnie piękny jest opis uzdrowienia teściowej Szymona Piotra. On zawiera wiele symboli. Jak na nie spojrzymy w odpowiednim świetle, uświadomią nam Chrystusową wrażliwość na cierpienie i Jego miłość do współcierpiących – nauczał abp Kupny.

Na zakończenie skierował słowa otuchy do wszystkich chorych:

🔹 – Trzymajcie się mocno Jezusa. On jest naszą mocą i nagrodą w wieczności. Dzisiaj dziękuję wszystkim, którzy dla chorych są znakiem nadziei. Bliskim, krewnym, przyjaciołom, opiekunom, lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom opieki społecznej, pracownikom Caritas, kapelanom. Dziękuję tym, którzy towarzyszą swoją modlitwą chorym i cierpiącym. Niech Maryja, którą nazywamy Uzdrowieniem Chorych, wstawia się za wami – podsumował pasterz Kościoła wrocławskiego.

Na zakończenie wszyscy otrzymali medalik z wizerunkiem św. Józefa, który ozdabia ołtarz główny w Domu św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach. Na rewersie jest napis upamiętniający 35 – lecie działalności wrocławskiej Caritas.