CZYM JEST DZIEŃ DOBRA? To radosne ŚWIĘTO POMAGANIA – wyjątkowy czas dla wolontariuszy i wszystkich, którzy uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas! To dzień, w którym szczególnie dostrzegamy, że dobro jest w nas, że #DobraJestWięcej! Razem z Wami IDEE MIŁOSIERDZIA zamieniamy na SPOTKANIE z drugim człowiekiem.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wydarzeń związanych z DNIEM DOBRA

W całej Polsce blisko 90 tysięcy wolontariuszy Caritas niesie bezinteresowną pomoc potrzebującym. To wolontariusze zawożą ciepłe posiłki dla osób starszych, przygotowują paczki żywnościowe dla ubogich, pomagają w integracji uchodźców i migrantów. Podczas Dnia Dobra Caritas chce podziękować wolontariuszom, a także swoim sympatykom i przyjaciołom za ich bezcenny wkład w dzieła miłosierdzia.

Wolontariusze są podporą każdej kampanii charytatywnej, a jednak często pozostają w cieniu. Caritas po raz drugi organizuje Dzień Dobra, aby podziękować wolontariuszom i wszystkim osobom, które wspierają jej działania. Wydarzenia rozpoczęły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia – święto patronalne Caritas – i będą trwały przez Tydzień Miłosierdzia w całej Polsce, a ich kulminacja nastąpi w sobotę 22 kwietnia. (Więcej informacji na stronie dziendobra.pl).

Prawie 90 tysięcy wolontariuszy

– W całej Polsce działa ok. 58 tys. wolontariuszy w Szkolnych Kołach Caritas i ok. 30 tys. w Parafialnych Zespołach Caritas. Ponadto w 38 centrach wolontariatu angażuje się 2798 wolontariuszy – mówi Iwona Łobasiuk, koordynator ds. promocji akcji społecznych Caritas Polska.

– Każdy dzień w Caritas to czas służby drugiemu człowiekowi i nieustannej troski o potrzebujących. Ale w Dzień Dobra chcemy skupić się szczególnie na wolontariuszach, którzy są dla naszej organizacji sercem i duchem – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Bez ich bezinteresowności, zaangażowania i gotowości do działania nie byłoby możliwe spełnianie naszej misji.

Tylko w marcu br. 21,5 tysiąca wolontariuszy Caritas wzięło udział w 22. edycji przedświątecznej akcji pomocy żywnościowej Tak. Pomagam! – udało się zebrać i przekazać potrzebującym aż 231 ton produktów spożywczych. Przez miniony rok 31 tys. wolontariuszy pomagało uchodźcom z Ukrainy, w tym 1300 dyżurowało na granicy przez całą dobę. Wolontariusze wspierają m.in. akcję Spiżarnia Caritas – odbierając ze sklepów produkty, które mogłyby się zmarnować, i przygotowując z nich paczki żywnościowe – oraz program Na codzienne zakupy, dzięki któremu potrzebujący seniorzy otrzymują karty do sklepów sieci Biedronka.

Zapraszamy wszystkich sympatyków i przyjaciół Caritas

– Hasłem Dnia Dobra 2023 jest „spoTKANIE”. Zachęcamy do tworzenia wspólnoty, cieszenia się obecnością innych. Niech ten szczególny dzień będzie okazją do spoTKANIA z Chrystusem, z braćmi i siostrami, z samym sobą – mówi Iwona Łobasiuk.

Pierwszy Dzień Dobra odbył się w 2022 roku. Podczas blisko 700 wydarzeń w całej Polsce wolontariusze i przyjaciele Caritas bawili się, świętowali i kwestowali na rzecz ośrodków dla uchodźców i innych schronień dla potrzebujących.

Aby wziąć udział w Dniu Dobra, nie trzeba mieć doświadczenia w wolontariacie Caritas, nie ma także limitu wiekowego. Aktualna lista wydarzeń w diecezjach znajduje się na stronie dziendobra.pl.