Nie jeden raz tego dnia „kości zostały rzucone”. Młodzież i dzieci z Klubowych Centrów Aktywizacji we Wrocławiu przesuwały całe armie, odkrywały nowe lądy i zdobywały wiedzę podczas warsztatów na których zaprezentowane zostały różnorodne gry nawiązujące swoją tematyką to historii. Klubowe Centrum przy ul. Słowiańskiej zamieniło się w wielką podróż po dziejach. Przyswojenie sobie pewnych faktów historycznych dla wielu bywa bardzo trudne, jeszcze trudniejsze jest zrozumienie procesów i ciągu przyczynowo skutkowego w dziejach. Dla dzieci ułatwieniem może być spotkanie przy planszy do gry lub stole bitewnym. Granie w dobre gry może być niezwykle twórcze i pobudzać wieloaspektowy rozwój dziecka i młodzieży. Nauka historii odbywa się niejako przy okazji a często po rozgrywce zostaje głód wiedzy i pytanie: jak to było naprawdę?  Niewątpliwym atutem tego typu gier jest też możliwość realnego spotkanie z rówieśnikiem i oderwanie się od wirtualnej rzeczywistości.

Do udziału w warsztatach zostali zaproszenie bracia Grzegorz i Maciej Molczykowie, twórcy gier bitewnych. Przynieśli ze sobą swoje najnowsze dzieło, grę bitewną: Bogowie Wojny – Robert E. Lee. Opowiada ona o starciach wojsk w wojnie secesyjnej w USA w połowie XIX w. Już po kilku chwilach spędzonych przy bitewnym stole dzieci samodzielnie przesuwały całe korpusy i bataliony tocząc zażartą bitwę.

Zapraszam do posłuchania rozmowy z Grzegorzem o tym, czego uczą maleńkie figurki i jak 9 – latkowie wymyślają własne gry:

Warsztaty zostały sfinansowane z projektu „100 na 100”.

Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dofinansowane są przez Gminę Wrocław.