Ponad 650 tysięcy polskich dzieci w szkołach nie może skupić się na lekcji z powodu głodu, odrobić lekcji z powodu braku książek, odnieść pierwszych sukcesów na boisku, bo ich rodziców nie stać na kupno obuwia sportowego.

Dla wielu z nich szkoła to codzienna walka ze wstydem, upokorzeniem i samotnością. Właśnie dla takich dzieci powstał Program Skrzydła, którego celem jest zwiększenie szans edukacyjnych dla najuboższych uczniów poprzez objęcie ich kompleksową opieką.

Założenia i cele programu:

1. Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych.
  2. Program proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego.
  3. Program Skrzydła daje możliwość wyboru formy pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia, a także do możliwości finansowych sponsora.
  4. „Skrzydła” to program, do którego chcemy zaangażować firmy i osoby indywidualne, które poprzez deklaracje finansowe lub jednorazowe wpłaty, obejmą opieką konkretne dziecko, zgłoszone na listę Caritas przez pedagoga szkolnego.

skrzyda2_450

Program Skrzydła został stworzony, aby pomagać dzieciom, które:

• nie mogą sie uczyć i odrabiać lekcji, bo nie maja zeszytów i książek
  • nie mogą skoncentrować sie na lekcji, ponieważ są głodne, a obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek
  • często chorują i opuszczają lekcje, ponieważ nie maja kurtki, czapki, spodni i butów na zimę
  • są zdolne i chcą się uczyć, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności
  • marzą o tym, żeby kiedyś zostać „kimś” i wyrwać się z biedy, która ich upokarza
  • nie mogą wyjechać na wakacje ani wycieczkę szkolną, chociaż tak jak inne dzieci są ciekawe świata i ludzi
  • Jeżeli wzrusza Cię los takich dzieci przyłącz się do naszego Programu i wybierz dowolną formę wsparcia.
Inspiracją powstania Programu Skrzydła jest przesłanie Jana Pawła II, wygłoszone podczas ostatniej pielgrzymki do Polski:

“Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny (…)”
(Homilia z dnia 18.08.2002 r., Błonia krakowskie)

Powiększ nasze Skrzydła i dołącz do grona osób, które chcą powstrzymać biedę wśród dzieci. Pamiętaj każda wplata na nasz Program to skrzydła dla konkretnego dziecka! Razem, z potrzeby serca i w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II, budujmy cywilicację miłości.

Skrzydła na co dzieńto pakiet odpowiadający na podstawowe i niezbędne potrzeby dziecka w szkole.

Rodzaj wsparcia Jednostka

spodenki/spódniczka 40 x 2 szt. = 80
buty 45

Koszt całkowity wsparcia w roku szkolnym (I i II semestr): 1470

*podane kwoty są szacunkowe i mogą zmieniać się w zależności od miasta, w którym realizowany jest program.

W przypadku wsparcia dziecka w ramach pakietu Skrzydła na co dzień miesięczna kwota wynosi 147 zł przez 10 miesięcy.

W przypadku osób indywidualnych, które nie mogą wykupić całego pakietu, proponujemy podpisanie deklaracji, która pozwala na objęcie wsparciem dziecka poprzez dokonywanie regularnych wpłat w dowolnej wysokości.

Skrzydła na przyszłośćto pakiet  zapewniający dziecku te potrzeby, które bezpośrednio wpływają na jego rozwój i zachęcają do zdobywania wiedzy.

Rodzaj wsparcia

Jednostka

Rok szkolny

korepetycje 1 godz. = 30
1 m-c = 75

750

dojazdy do szkoły
(dofinansowanie biletów miesięcznych)
1 m-c = 20 200

refundacja zorganizowanych wyjść szkolnych
(wycieczki szkolne, kino, muzea, teatr)
200

wypoczynek letni lub zimowy 28 x 14 dni = 392 392

Razem:

1542

W przypadku wsparcia dziecka w ramach pakietu Skrzydła na przyszłość miesięczna kwota wynosi 154 zł przez 10 miesięcy.

Skarbonka Skrzydeł

to propozycja dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasz program bez podpisywania długoterminowych deklaracji. Każda wpłata na konto Caritas z dopiskiem „Skarbonka Skrzydeł”  będzie przeznaczona na pomoc dzieciom, które nie zostały objęte stałą opieką w programie.

NUMER KONTA DLA PROGRAMU SKRZYDŁA