Niemal 300 dzieci z 14 szkół z Wrocławia i okolic spotkało się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Podczas Zjazdu Szkolnych Kół Caritas wolontariusze mogli dowiedzieć się, jaka idea przyświeca zwołanym przez papieża Franciszka Światowym Dniom Dzieci. Spotkanie rozpoczęło się Biegiem Wolności, do którego sygnał dał arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Bardzo się cieszę, że angażujecie się w Szkolne Koła Caritas- mówił arcybiskup – One wychowują i przygotowują was, byście potem w dorosłym życiu byli wrażliwi na potrzebujących i ubogich. Jesteście naszą nadzieją. Jesteśmy z was dumni, bardzo was kochamy i chcemy wam zawsze pomagać – deklarował metropolita wrocławski.

-Caritas Wrocławska to kawałek historii naszego miasta- przypomniał dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia- To praca, która angażuje bardzo wiele osób wokół dobrych inicjatyw i zaszczepia od małego wrażliwość i uważność na drugiego człowieka. Te dzieci, które mają tę otwartość na dobro, będą przy okazji tej historycznej rocznicy 35 – lecia powstania wrocławskiej Caritas uczyć się historii Wrocławia. Centrum Historii Zajezdnia przedstawia ją zarówno tym większym, jak i mniejszym – przypomniał dyrektor Centrum.

– Dzieci nie tylko poznają historię, ale może zrozumieją, że teraz tworzą historię, o której kiedyś inni będą się uczyć. – zwrócił uwagę ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Człowiek ma wielki potencjał dobra, ale może nie zawsze potrafi je wydobyć. Papież Franciszek mówi, że człowiek jest darem Bożym. To jest najpiękniejsze, co możemy uczynić – dać siebie drugiemu człowiekowi. Dzisiaj chcemy się dzielić sobą, uśmiechem, dobrocią. Tego uczymy wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, aby z tym potężnym dynamitem dobra szli przez życie. – podkreślił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Centrum Historii Zajezdnia wraz z partnerami  przygotowała 19 stanowisk tematycznych, na których w prosty i przystępny sposób grupy dzieci poznawały historię miasta. Jednym z głównych haseł orędzia papieskiego na to święto było wezwanie do słuchania rodziców, dziadków, pradziadków, ale także rówieśników doświadczonych przez trudy związane z wojną, cierpieniem i ubóstwem. Również te aspekty doskonale wpisały się w przygotowany w Zajezdni program. Było to nie tylko spotkanie z historią, o którą później mogą dopytać swoich rodziców czy dziadków, ale także opowieść o walce o godność i wolność oraz spotkanie ze świadkami tego, co obecnie dzieje się na Ukrainie.

Siostra Antonina ze Zgromadzenia Sióstr Serca Bożego, przez ostatnie dwa lata posługująca w Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, opowiadała o uchodźcach, ich problemach, z czym przyjeżdżają do Polski i przed czym uciekają z Ukrainy. Dała też konkretne wskazówki, jak przygotować paczkę, która może pomóc wielu rodzinom cierpiącym biedę i żyjącym w strachu przed rosyjskimi bombami.

Ta solidarność ma bardzo konkretny wymiar w postaci przekazanych przez wolontariuszy nowych zabawek, które trafią do dzieci z miejscowości położonych blisko frontu na Ukrainie. Z Wrocławia w najbliższą sobotę wyjedzie transport nie tylko środków medycznych, ale również klocków, samochodzików, lalek, maskotek i wielu innych zabawek, które ucieszą najmłodszych. Na Ukrainie wciąż bardzo uroczyście obchodzi się Dzień Dziecka, który ma ogromne znaczenie dla najmłodszych. Dlatego dary, które trafią jeszcze przed tym świętem do bardzo ubogich rodzin i wojennych sierot, będą konkretnym gestem solidarności z cierpiącymi dziećmi na Ukrainie.

Ciekawe stanowisko przygotowało również Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Jarosław Krajniewski opowiadał na nim o alternatywnych sposobach walki z władzą komunistyczną w wykładach, które można by podsumować tytułem “Mój tata był punkiem”.

Ksiądz dr Bartosz Mitkiewicz z Papieskiego Wydziału Teologicznego przybliżył sylwetkę Świętego Jana Pawła II. Dziś potrzeba wciąż opowiadać o tej niezwykłej postaci i przybliżać najmłodszym jego historię, ponieważ umyka ona świadomości młodych pokoleń. Dla poznania kontekstu historycznego i wielkiego dziedzictwa naszego kraju postać Świętego Jana Pawła II nie może zostać pominięta.

W sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia siostra Magdalena Stachura ze Zgromadzenia Sióstr Serca Bożego przybliżała dzieciom treść papieskiego orędzia na pierwszy Światowy Dzień Dzieci, a najważniejsze hasła i myśli dzieci uwieczniły w fotobudce.

Podczas wydarzenia można było również przejechać się zabytkowym autobusem, tzw. “ogórkiem”.

W organizację przedsięwzięcia włączyło się nie tylko Centrum Historii Zajezdnia, ale również Śląskie Centrum Wolności i Solidarności i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Wydarzenie było współfinansowane przez Miasto Wrocław.