Wiosenna nadzieja na oławskim Rynku

Każdego roku oławski Rynek wypełnia się kolorami nadziei i rozbrzmiewa piosenką o malowaniu świata „na żółto i na niebiesko”. To wszystko dzięki młodym ludziom, którzy wspierają akcję Pola Nadziei. Placówki szkolne różnorodnie współpracują z hospicjum domowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie, organizując różnorodne wydarzenia i akcje charytatywne. Marsz żonkilowy to szczególny dzień, na który czekają wszyscy zaangażowani.

W tym roku Sławek Graczyk, jeden z głównych koordynatorów wolontariatu hospicyjnego, przypomniał uczestnikom historię i znaczenie Pól Nadziei. Pola Nadziei to międzynarodowa akcja, zapoczątkowana w 1997 roku w Wielkiej Brytanii przez organizację Marie Curie Cancer Care. Jej celem jest wsparcie hospicjów poprzez zbieranie funduszy na ich działalność oraz szerzenie świadomości o potrzebach osób nieuleczalnie chorych. W Polsce akcja ta zyskała popularność dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, które co roku sadzą żonkile – kwiaty nadziei – i organizują zbiórki funduszy na rzecz hospicjów.

Tradycyjnie młodzież trzykrotnie okrążyła Rynek, śpiewając piosenkę o malowaniu świata na żółto i na niebiesko. Finałem wydarzenia było wypuszczenie w niebo setek balonów – symbolu solidarności z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, korzystającymi z opieki hospicyjnej.

Młodzież przyniosła również własnoręcznie wykonane żonkile, które posłużą podczas kwest w oławskich kościołach. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i specjalistycznych opatrunków, niezbędnych w opiece nad osobami długotrwale przykutymi do swoich łóżek.

Hospicjum domowe to miejsce, gdzie opiekę nad chorymi sprawują nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także psychologowie i wolontariusze. Ci ostatni odgrywają kluczową rolę, wspierając rodziny chorych, organizując konkursy i warsztaty oraz edukując młodzież. Podczas spotkań wolontariusze mówią o cierpieniu, chorobie i przestrzeni nadziei, której często brakuje w trudnych momentach życia.

Podczas takich spotkań młodzi ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i odchodzeniem najbliższych. Dzięki takim inicjatywom, jak Pola Nadziei, uczniowie uczą się empatii i solidarności, a także zyskują świadomość, jak ważna jest pomoc i wsparcie dla osób w trudnych chwilach życia.

Pola Nadziei to nie tylko akcja charytatywna, to przede wszystkim lekcja życia, która uczy młodzież, że każdy gest wsparcia ma ogromne znaczenie. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, idea nadziei rozkwita na nowo każdego roku, przynosząc ulgę i wsparcie potrzebującym.