W sobotę 7 maja odbył się we Wrocławiu zjazd Parafialnych Zespołów Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Mszy św. rozpoczynającej spotkanie przewodniczył bp Maciej Małyga, nowy sufragan wrocławski, najmłodszy nie tylko stażem ale i wiekiem w naszym kraju.

– Witam bohaterów czasu pandemii, bohaterów, którzy pomagają uchodźcom, poświęcają swój czas i swoje serce – zwrócił się do wolontariuszy na początku spotkania dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej,  ks. Dariusz Amrogowicz. Podziękował Parafialnym Zespołom Caritas i wolontariuszom dzialajcym w noclegowni Caritas Galaktyka za zaangażowanie i za wszystkie dzieła, które dzięki nim w naszej archidiecezji mają miejsce.

HOMILIA BP MACIEJA MAŁYGI

W homilii bp Maciej Małyga nawiązując do odczytanego fragmentu ewangelii zauważył, że usłyszawszy trudna mowę Jezusa, wielu odchodziło, wybierając mowę łatwą,  nie prawdziwą, taką , która nie przynosi życia.

– Mowa prawdziwa jest trudna. Pan Jezus to widzi, że uczniowie są na rozdrożu. Pogłębia potrzebę podjęcia przez nich decyzji. Pan Jezus zawsze stawia nas przed decyzją – zaznaczył. – Kościół wzywa nas dziś do wiary w Słowo, które stało się Ciałem, jest prawdziwym Chlebem. Kościół wzywa nas do wiary w Jezusa Chrystusa, który ma słowo życia wiecznego.

Następnie hierarcha mówił, ze chcemy zostać z Chrystusem, ale nie tylko dla siebie, ale dla całego świata. – Tym właśnie jest chrześcijaństwo i po to się tu gromadzimy. Jak pisał papież Benedykt, chrześcijaństwo to religia przywracania zdrowia światu choremu na grzech, nienawiść, na wojnę. Chrześcijanin jest tym, który leczy, który przynosi zdrowie – podkreślił i dodał w nawiązaniu do pierwszego czytania, że Piotr nie jest bierny w poszukiwaniu chorych – szuka i znajduje paralityka. – Piotr uzdrawia go w imię Jezusa. Nie robi tego dla swojej chwały, ani dla tego, bo inni tak robią czy dla swojego dobrego samopoczucia. Podobnie i my robimy. Czynimy to nie swoją mocą i nie dla swojej chwały. Piotr czyni uzdrowionego samodzielnym.

Bp Maciej mówił też o przywróceniu przez modlitwę Piotra do życia wdowy Tabity, która czyniła wiele dobrego i dawała hojne jałmużny. – Czyniła ona dużo dobrego, dawała hojne jałmużny. Można powiedzieć, że była taką wolontariuszką Caritas tamtych czasów. Modlitwa Piotra przywraca jej życie. Jeden z Ojców Kościoła, św. Cyprian, rozważając ten fragment przypomniał słowa ze Starego Testamentu: „Jałmużna przywraca życie”. Oto, czego może dokonać jałmużna, oto skutki miłosiernych czynów. To, co robimy, leczy owszem świat i innych ludzi, ale leczy również nas. Uwalnia z egoizmu, pozwala być wdzięcznym za to, co mamy.

Na zakończenie Eucharystii bp Maciej pobłogosławił medaliki z wizerunkiem Maryi z archikatedry wrocławskiej. Przed jej wizerunek wolontariusze szli w procesji różańcowej, polecając Niepokalanej Królowej Pokoju całą Ukrainę. W świątyni wolontariusze w modlitwie dziękowali za koronację wizerunku, jakiego dokonał przed 25 laty św. Jan Paweł II we Wrocławiu. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy z wolontariuszy otrzymał medalik z wizerunkiem Matki Bożej Adorującej na awersie i znakiem Caritas na rewersie.

Elżbietanka, siostra Maria Czepiel opowiadała o swoich współsiostrach – s. Marii Paschali Jahn i jej 9. towarzyszkach, które zostały zamordowane przez czerwonoarmistów zdobywających Śląsk w 1945 roku. Ich beatyfikacja odbędzie się 11 czerwca w katedrze wrocławskiej. Mówiła o sensie męczeństwa i zwyczajnej pracy, która je do niego uzdolniła. Wskazała na podobieństwo charyzmatów elżbietańskiego i wolontariuszy Caritas. – Razem niesiemy pomoc osobom ubogim, starszym i schorowanym, różnimy się tylko strojem – wskazywała z uśmiechem.

Na koniec wolontariusze mogli zwiedzić katedrę wrocławską i jej zakamarki, które na co dzień pozostają niedostępne dla turystów.

Spotkanie zakończyło się w ogrodach wrocławskiej Caritas. Tam czekały gorący poczęstunek, ciasta pieczone przez wolontariuszy oraz informacje o działalności i przygotowywanych projektach na najbliższe miesiące.

35 samochodów (głownie TIR) z pomocą rzeczową wysłano na Ukrainę. Przekazane zostały m. in. żywność, środki medyczne, materiały do tworzenia bazy noclegowej, środki higieniczne czy artykuły dla matek z dziećmi.

To  około 250 000 kg towarów zebranych zarówno w parafiach archidiecezji jak i pochodzącej z darów z zagranicy, m .in. z W. Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii czy Niemiec.

Szacujemy, że wartość tego wsparcia to około 800 tys. złotych.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej prowadzi punkt noclegowy dla osób tymczasowo przebywających we Wrocławiu, lub poszukujących stałe miejsca zamieszkania. Aby taka działalność mogą być realizowana zaangażowanych zostało ponad 130 wolontariuszy, którzy przepracowali łącznie 2200 godzin pełniąc 24 godzinne dyżury. W tym czasie przez Caritas Galaktyka przewinęło się ponad 120 osób (głownie mam z dziećmi) oraz kilka psów i kot. J  Dziękujemy całej społeczności parafii św. Augustyna i ojcom Kapucynom, którzy z ogromna ofiarnością wspierają dzieło Caritas Galaktyka.

W Niedziele Miłosierdzia kilka parafii zorganizowało obchody „Dni Dobra” i zebrało środki finansowe na pomoc dla uchodźców przebywających w swoich parafiach.

Rozdysponowane zostało dofinasowanie ze Środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom ponad 110 000 zł dla 17 grup organizujących letni wypoczynek dla dzieci młodzieży. Skorzysta z niego ponad 600 dzieci z naszej archidiecezji.