Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej aktywnie, na miarę swoich możliwości, włączają się w pomoc Ukrainie. Bardzo przeżywają tę sytuację, dlatego sami również otrzymują wsparcie psychologiczne.

Osoby z niepełnosprawnością, które są pod opieką Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i Sycowie zadają wiele pytań związanych z wojną na Ukrainie. – Towarzyszy im wiele lęków. Boją się o swoje bezpieczeństwo. Pytają, czy te czołgi i wybuchy dotrą do nas. Dlatego też prowadzone są dla nich zajęcia z psychologami, którzy opowiadają o bezpieczeństwie, zdrowiu psychicznym, pozwalają im zrozumieć sytuację, doradzają, jak poradzić sobie z niepokojem towarzyszącym z zagrożeniem – mówi  Krzysztof Gawroński, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej  w Dobroszycach i Sycowie.

A skoro podopieczni pytają, oczekują także odpowiedzi. – I ta nasza odpowiedź jest bardzo konkretna. Jest też odpowiedź symboliczna w postaci zajęć z psychologiem, które kończą się robieniem wspólnym prac dających wsparcie dla osób dotkniętych wojną – zaznacza Krzysztof Gawroński.

Wykonane prace można oglądać na tablicach w ośrodkach w Dobroszycach czy Sycowie. – Nasi podopieczni jeździli także do Oleśnicy, gdzie gmina zebrała różnego rodzaju dary i oni te dary sortowali. Za każdym razem był ten problem, ponieważ było więcej chętnych niż możliwości przetransportowania czy ilości pracy na miejscu – podkreśla kierownik warsztatów.

Obecność podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oleśnicy i ich pomoc, miała także innych wymiar. – Na miejscu byli urzędnicy czy uczniowie innych szkół, więc te osoby z niepełnosprawnością wchodziły w nową przestrzeń i miały wielką radość z pomagania. W ich przypadku to bardzo ważne, chodzi powiem o integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W najbliższą sobotę w Oleśnicy odbywać się będzie Dzień Kogutka. Tam także obecni będą podopieczni WTZ. – Przygotowali oni puszki, do których będą zbierane środki na pomoc Ukrainie. W Oleśnicy odbędzie się kiermasz rękodzieła wykonanego przez naszych podopiecznych. Będzie też  kwesta. Osoby z niepełnosprawnościami będą chodzić wśród osób odwiedzających to wydarzenie i będą prosić o datki na wsparcie Ukrainy – podkreśla rzecznik Caritas AW.

Oprócz tego w Sycowie w każdy weekend będą się odbywały zajęcia dla dzieci z Ukrainy. – W tym czasie nie odbywają się zajęcia dla naszych podopiecznych, ale będą oni pełnić rolę wolontariuszy, pokazując, co robią. Przewidziane są zajęcia w naszych pracowniach arteterapii [terapia przez sztukę], hortiterapii, [terapia przez pracę w ogrodzie], a w pracowni przygotowującej do samodzielnego życia osoby z niepełnosprawnością wraz z dziećmi z Ukrainy będą przygotowywać poczęstunek – mówi P. Trawka.

W porozumieniu z fundacją „Słonie na balkonie” nasi podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach włączyli się w akcję „Kilometry dla Ukrainy”.- Łącznie na kilku bieżniach udało się przejść 10 km w ciągu godziny.

– Dla wielu z nich było to ogromne wyznanie. Wśród tych osób były takie, które mają ograniczone możliwości ruchu. Mimo to pojawiła się radość i satysfakcja z możliwości pomocy – zaznacza Katarzyna Grudniewska, nauczyciela WF, inicjatorka całej akcji. –  Środki, które wybiegali na bieżniach nasi podopieczni, zostały przekazane na wsparcie Ukrainy. To cudowna akcja dzieciaków, które chcą się angażować i pomagać tak, jak potrafią, ofiarując swój trud, pot i zmęczenie, pokonując swoje własne bariery i ograniczenia – mówi Paweł Trawka.