W sobotę po nieszporach pierwszej Niedzieli Adwentu w archikatedrze wrocławskiej zapłonęły świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Tej najstarszej akcji Caritas, zapoczątkowanej w 1994 r., towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską wigilię”. I rzeczywiście, wigilijna świeca, rozprowadzana w parafiach podczas adwentu, stała się nie tylko symbolem Caritas ale także nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach. Przede wszystkim jednak dzięki niej tysiące dzieci korzystają z potrzebnego im wsparcia.

– Już niedługo będziemy przygotowywać stół świąteczny, będziemy przygotowywać potrawy świąteczne. Pamiętajmy wtedy o świecy Caritas, która już 28 lat łączy nas z ubogimi przy wigilijnym stole – mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

75 000 świec trafiło do wszystkich parafii Archidiecezji Wrocławskiej już w październiku, aby ich dystrybucja rozpoczęła się możliwie najwcześniej ze względu na możliwe ograniczenia związane z pandemią.  – W niektórych parafiach księża proboszczowie złożyli już dodatkowe zamówienie. – opowiada siostra Magdalen Stachura , koordynująca akcję WDPD we wrocławskiej Caritas – Świece czekają, są piękne, można jeszcze je domawiać na parafie – dodaje siostra.

– Środki z dystrybucji świec dzielone są zwyczajowo na trzy części – wyjaśnia Robert Jadwiszczak, koordynujący wolontariat oraz Letnią Akcję Kolonijną – jedna zostaje do dyspozycji grup charytatywnych w parafii, druga przeznaczona jest na dofinansowanie letnich wyjazdów dla dzieci i młodzieży.  W tym roku skorzystało z tej formy wsparcia 280 dzieci. – podsumowuje koordynator.

 

-Trzecia część, to 10 groszy od każdej świecy przeznaczane na międzynarodowe projekty realizowane przez Caritas Polska – dodaje Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W tym roku będą to:

  • budowę przedszkola i szkoły w miejscowości Yaounde (Kamerun)
  • dożywianie dzieci w prowincji Misiones (Argentyna) – projekt “Szklanka mleka”
  • wsparcie polskich dzieci na Ukrainie, Białorusi i Litwie
  • dożywianie dzieci w Wenezueli

Zachęcamy do zakupu świecy i wspierania tego szlachetnego dzieła:

– To jest drobny dar. Ale dar, który pozwala odczuć tym, którzy potrzebują wsparcia, że o nich pamiętamy. Nie tylko przy okazji świąt, ale przez cały rok – podsumowuje ks. Amrogowicz.

Po zapaleniu świec w archikatedrze można było wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu Ars Cantus. W tych średniowiecznych murach wspaniale wybrzmiała pochodzącą z XIV w. “Messe de Notre Dame”, której autorem jest Guillaume de Machaut.