W tym roku ze środków pochodzącego z 1 % podatku przekazanego na rzecz Caritas Polska  przekazano do Wrocławia 25 koncentratorów tlenu. Jak podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej te urządzenia są niezwykle ważne zwłaszcza dla seniorów, szczególnie teraz w tym trudnym czasie pandemii.

– Osoby starsze często zmagają się z chorobami układu oddechowego, powikłania po covidzie również wiążą się ze zmniejszoną wydolnością oddechową, dlatego ten sprzęt jest teraz szczególnie potrzebny – podkreśla ks. Dyrektor.

Adam Dziadura, lekarz pracujący w domowym hospicjum prowadzonym przez wrocławską Caritas uświadamia sens i potrzebę tych urządzeń:

– Są bezpieczne, łatwe w obsłudze i ekologiczne, gdyż  tlen czerpią bezpośrednio z atmosfery, koncentrują i podają go w wysokim stężeniu. Dla osób w podeszłym wieku to często kwestia życia – zaznacza lekarz.

Koordynatorka wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, siostra Aneta Banyś wyjaśnia, że  sprzęt wypożyczany jest na podstawie umowy użyczenia. – Do wypożyczenia niezbędne są dokumenty takie jak: dowód osobisty osoby, która będzie wypożyczać sprzęt oraz osoby dla której  sprzęt ten będzie służył. W przypadku koncentratora tlenu potrzebne jest dodatkowo zalecenie lekarza prowadzącego o potrzebie stosowania koncentratora. – dodaje siostra.

Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas podkreśla skalę działania Caritas Polska – W ostatnich latach zakupione zostało ponad 6 tys. łóżek i ponad 1200 koncentratorów tlenu. W tym czasie Caritas stara się bardziej koncentrować na pomocy osobom starszym i schorowanym. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest to teraz, w tym niełatwym czasie jaki obecnie przeżywamy.”

Przy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od lat działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby potrzebujące mogą w niej uzyskać pomoc w postaci regulowanych łóżek rehabilitacyjnych, wózków inwalidzkich, chodzików, ssaków medycznych, kul ortopedycznych czy też innych specjalistycznych sprzętów służących opiece nad chorymi.

Więcej o wypożyczalni:

>>Kliknij<<<