Tegoroczna zbiórka żywności odbędzie się w pod hasłem „Adwent? Tak. Pomagam!” Ze względu na pandemię przeprowadzana będzie w zmienionej formie. Ponieważ nie może być ona organizowana tak jak co roku w sklepach dlatego poprosiliśmy o pomoc księży proboszczów. Chcemy, by w swoich kościołach ustawili kosze, do których wierni będą wkładać produkty żywnościowe, z których później zostaną przygotowane paczki dla osób potrzebujących.

Do każdej parafii dostarczymy plakaty oraz ulotki informujące o naszej akcji. Znajduje się na nich kod QR. Po jego zeskanowaniu smartfonem uzyskamy dostęp do listy artykułów, które będziemy mogli przekazać ubogim.

Kliknij aby zobaczyć listę artykułów >>>

– Jeśli będziemy mieli ją przy sobie np. w trakcie zakupów, łatwiej nam będzie podjąć decyzję o dokupieniu dodatkowych artykułów – przekonuje ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Jak co roku prosimy o składanie zwłaszcza żywności o długim terminie ważności, kosmetyków  oraz słodyczy. Zebrane dary będą rozprowadzone wśród potrzebujących parafian przez grupy charytatywne działające na terenie parafii.

Dary można również składać w siedzibie wrocławskiej Caritas przy ul. Katedralnej 7.

– Zgłasza się do nas bardzo wielu seniorów proszących o prostą pomoc – mówi Michał Brzezicki, koordynujący zbiórkę. – proszą nas o podstawowe artykuły: mąkę, kaszę konserwy. Chcielibyśmy mieć co wręczyć każdemu proszącemu- dodaje.

Świąteczna zbiórka  każdego roku przynosiła nadzwyczajne owoce w postaci kilkunastu ton żywności zebranej w sklepach. Dzięki gospodarności i znajomości potrzeb lokalnych Parafialne zespoły Caritas potrafiły z tych darów przygotować kilka tysięcy paczek. Trafiały one do potrzebujących nawet przez kilka miesięcy.

– Nie mając tej żywności, wolontariusze będą mieli trudność w organizacji pomocy na konieczną w tym roku skalę. Te potrzeby niestety z roku na rok wzrastają, a teraz są naprawdę spore – wyjaśnia Robert Jadwiszczak, diecezjalny Koordynator Parafialnych Zespołów Caritas. – Czasami to nie jest wielki wydatek, dodatkowy słoik ćwikły, pudełko kakao czy kawy, może coś słodkiego ale w rękach wolontariuszy te drobne dary zmieniają się w prawdziwe paczki dobroci, miłości, życzliwości czy współczucia. A to są właśnie Dary Ducha Świętego! – podkreśla z mocą diecezjalny koordynator.

– Adwent to czas przygotowywania. – przypomina ks. Dariusz Amrogowicz. -Przygotowujemy wszystko wokół siebie, wszystko sprzątamy, porządkujemy, układamy, gotujemy  – od szaf, przez pomieszczenia, adwentowe wieńce, potrawy wigilijne, choinkę i w końcu nasze serca. Obdarowanie innych może nam w tym przygotowaniu szczególnie pomóc. Ten dar dla drugiego otwiera nasze serca na przyjęcie radości Bożego Narodzenia, samego przychodzącego Jezusa – to On jest największym darem. – mówi ks. Dyrektor.