Dekontaminacja w Dobroszycach            

 

8 kwietnia Sanepid podjął decyzję o objęciu Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach kwarantanną.  Dokładnie po dwóch miesiącach otrzymaliśmy decyzję o zakończeniu kwarantanny. Od tego momentu rozpoczęły się prace porządkowe aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie placówki.

– Bardzo zależało nam, aby po zakończeniu okresu kwarantanny cały obiekt został poddany dekontaminacji przez wojsko ­– wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Rozmowy z dowództwem 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęły się jeszcze w kwietniu i od tego czasu czekaliśmy na wyzdrowienie wszystkich podopiecznych, aby rozpocząć działanie.

– 19 czerwca żołnierze z 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach używając specjalistycznego sprzętu opryskali 3800 m2 powierzchni, która była używana w trakcie pandemii – opowiada Marcin Stelmach, dyrektor Domu Opieki w Dobroszycach.

-To był na pewno trudny czas, który jednak pokazał wielką determinację i odpowiedzialność naszych pracowników – wszyscy zmierzyli się koronawirusem i wygrali tę walkę. To czas w którym pokazała się ogromna cierpliwość naszych podopiecznych –  osób starszych, schorowanych, z niepełnosprawnościami intelektualnymi ale też ich rodzin, które wytrzymały ten czas izolacji – dodaje dyrektor placówki.

– Dużą rolę odegrała tu postawa dyrektora, wcześniejsze przygotowanie scenariusza na wypadek kwarantanny, zabezpieczenie koniecznych środków i spokój w codzienności pomimo kwarantanny – z dumą wylicza ksiądz Amrogowicz. – Bardzo ważne było też takie codzienne zżycie się pracowników i podopiecznych, stąd to poczucie odpowiedzialności za chorych. – dodaje.

W Niedzielę Zmartwychwstania otrzymaliśmy informację o wynikach testów przeprowadzonych wśród wszystkich 29 podopiecznych przebywających w Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i 8 osób personelu. Wyniki pozytywne w kierunku zakażenia koronawirusem SARS – CoV – 2 zostały stwierdzone u 18 osób, którymi się opiekujemy w Dobroszycach oraz u 6 pracowników. Wszyscy nasi podopieczni przez okres kwarantanny czuli się dobrze. Nie mieli żadnych objawów tj. podwyższonej temperatury czy kaszlu lub problemów z oddychaniem mimo, że każdy z nich cierpi na szereg współistniejących dolegliwości.

Serdecznie dziękujemy tak wielu ofiarodawcom i partnerom, którzy natychmiastowo zwrócili się z ofertą wsparcia i pomocy duchowej i materialnej. Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji Orlen i Fundacji PGNiG.

 

 

 

W Dom Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach trwa dekontaminacja.👨‍🚀👨‍🚀👨‍🚀👨‍🚀👨‍🚀👨‍🚀Żołnierze 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór pomagają nam w przywróceniu normalnego funkcjonowania ośrodka po trwającej 2 miesiące kwarantannie. Dziękujemy #16DBOT za pomoc w przygotowaniu operacji!

Opublikowany przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Piątek, 19 czerwca 2020