W Abu Dhabi 14 marca  rozpoczynają  się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

– Niestety tym razem żaden z naszych zawodników nie został wylosowany, ale chcemy razem kibicować, chcemy się cieszyć sukcesami stąd strefa kibica.– opowiada Justna Kądziela – Doktor, z Klubu Olimpiad Specjalnych Radośni Dobroszyce przy  Specjalnym Ośrodku Szkolno – wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach. – Od dzisiaj do 21 marca będzie działała strefa kibica, w której odbędą się  różnego rodzaju zajęcia sportowe, na bieżąco będziemy śledzili sukcesy naszych zawodników i będziemy też rozbudzali w naszych uczniach chęć trenowania, chęć brania udziału w zawodach. –

 

wyjaśnia i zaprasza do zobaczenia jak to działa w Ośrodku, ponieważ rekrutacja trwa cały rok. Misją Specjalnego ośrodka Szkolno wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest: stwórzmy warunki a damy im szansę – szansę na sukces. Nasi uczniowie realizują się szczególnie w dwóch obszarach: szeroko pojętym obszarze artystycznym i poprzez sport.

 

Olimpiady specjalne to ogromna społeczność  międzynarodowa, która prężnie się rozwija. Włącza się w nią nasz klub – wskazuje Przemysław Kwiecień, trener Klubu Olimpiad Specjalnych Radośni Dobroszyce. –  Prowadzimy kilka sekcji sportowych: piłka nożna, koszykówka, tenis stołowy, pływanie; uczestniczymy w mnóstwie zawodów od lekkoatletyki pod trójbój siłowy również narciarstwo biegowe czy zjazdowe. Jest tego mnóstwo. Mieliśmy absolwentów którzy uczestniczyli nawet w Światowych Igrzyskach. Właściwie co roku uczestniczymy w zawodach, mamy złotych medalistów ogólnopolskich igrzysk, występowaliśmy również na Mistrzostwach Europy – z dumą wylicza trener.

Tym razem zabrakło jedynie szczęścia bo nie zostaliśmy wylosowani do grupy 64 reprezentantów, którzy pojechali do Abu Dhabi.

Sport dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną jest jedną z najlepszych form rehabilitacji. Oni w ten sposób nie tylko dbają o swoje zdrowie polepszają swoje ciało i funkcjonowanie w życiu ale też ich to uspołecznia. Społeczeństwo w ten sposób może zobaczyć, że to są ludzie, tacy jak my. Przez sport realizuje się główna idea Olimpiad Specjalnych na świecie, czyli poprzez sport do akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za osiągnięciem sukces idzie wzrost poczucia własnej wartości, wiara we własne siły i szeroko pojęte bycie człowiekiem szczęśliwym.