Każdy Polak powinien mieć świadomość własnej tożsamości. Te słowa nabierają szczególnego znaczenia właśnie teraz – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzmacniając poczucie patriotyzmu mieliśmy okazję uczestniczyć                  w wycieczce do Warszawy w ramach projektu „Osoby niepełnosprawne na szlaku historii Polski, w setną rocznicę odzyskania Niepodległości”, dofinansowanego przez Caritas Polska. Wspólnie z nami, szlakiem historii podążali uczestnicy z Warsztatu z Małkowic          i Henrykowa.

Bogaty program wycieczki zapewniał wiele niezapomnianych i wzruszających chwil odwołujących się do naszej historii. W pierwszym dniu złożyliśmy kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz oddaliśmy hołd ofiarom tragedii Smoleńskiej, następnie udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grób Nieznanego Żołnierza to upamiętnienie wszystkich poległych żołnierzy, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność naszej ojczyzny. Niewątpliwie osobą bez której ta wolność nie byłaby możliwa jest Marszałek Józef Piłsudski. To za jego przyczyną Polska po stu dwudziestu trzech latach odzyskała niepodległość i stała się wolnym i suwerennym krajem. Każdy z nas zapewne pamięta tragedię, która zdarzyła się 10 kwietnia 2010r., jest to niezwykle bolesna i czarna karta we współczesnej historii Polski. Wszyscy pamiętamy ten dzień w którym Polska się „zatrzymała” odłożyliśmy swoje zajęcia, codzienne sprawy i z niedowierzaniem przyjmowaliśmy informację o katastrofie prezydenckiego samolotu, w której zginęło 96 osób na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. To niezwykłe miejsce upamiętnia „sześćdziesiąt trzy dni chwały i heroicznej walki” żołnierzy, cywilów, powstańców warszawskich, którzy przeciwstawili się potędze hitlerowskich Niemiec i chociaż powstanie upadło dla nas Polaków są bohaterami, dzięki którym możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Każdego roku w rocznicę wybuchu powstania cała Polska oddaje im cześć – symbolicznie zatrzymując się w godzinę „W”.

Po tak wielkich przeżyciach mogliśmy spotkać się z ks. Marcinem Iżyckim Dyrektorem Caritas Polska, który opowiedział o działalności, prowadzonej przez Caritas Polska na rzecz osób potrzebujących. Mieliśmy również przyjemność przespacerować się Krakowskim Przedmieściem, zobaczyć Pałac Prezydencki, a także spotkaliśmy się z Warszawską Syrenką.

W ostatnim dniu naszej wizyty w stolicy, zwiedziliśmy Muzeum Pawiak. Po kapitulacji Warszawy w dniu 27 września 1939 roku Pawiak został przyjęty przez Niemców i od marca 1940 roku podlegał tajnej policji gestapo. Był największym i bardzo okrutnym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski.

 

Wycieczka śladami naszej historii na długo pozostanie w naszej pamięci, to hołd i uczczenie pamięci osób, które oddały swoje życie za wolność Polski. Człowiek poznając historię własnego narodu, staje się bogatszy wewnętrznie, może wówczas w pełni zrozumieć i docenić sens patriotyzmu. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się wycieczka do Warszawy. Bardzo dziękujemy za tą niezwykłą lekcję naszej narodowej historii i już w zniecierpliwieniu czekamy na kolejną.

Uczestnicy WTZ Dobroszyce