W Diecezjalnym Centrum Duszpasterskim we Wrocławiu opiekunowie szkolnego wolontariatu 15 lutego br. programowali działania Szkolnych Kół Caritas. W homilii, podczas inaugurującej spotkanie Eucharystii, ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej,  zwrócił uwagę na znaczenie Wielkiego Postu, czasu szczególnej łaski, szczególnej radości. – Bóg z afirmacją patrzy na Ciebie, chce byś się podniósł, nawrócił, by mógł się w Tobie przejrzeć – przypominał kaznodzieja. Popiół był używany do czyszczenia srebrnych sztućców i zwierciadeł. Ten materiał z jednej strony niezwykle delikatny, z drugiej tak skuteczny przy polerowaniu, wykorzystujemy na początku Wielkiego Postu do posypania głów. – Bóg chce byśmy lśnili, tak aby patrząc w nasze serce mógł zobaczyć swoje odbicie, dlatego Wielki Post to tak piękny czas dla chrześcijanina.

Po modlitwie przyszedł czas na formację i poszerzanie swoich kompetencji zawodowych. Wspólna praca pozwoliła zaplanować działania w nowym semestrze. Wolontariusze i opiekunowie zostali zaproszeni na jeden turnus kolonijny, tak aby wspólnie wypocząć i formować młodych wolontariuszy w ośrodku Caritas w Ulini k/ Łeby w dniach 2 – 15 sierpnia.

Ważnym punktem było przygotowanie lekcji tematycznej poświęconej działalności wrocławskiej Caritas. Jako wprowadzenie do pracy w grupach Paweł Trawka, rzecznik prasowy, przedstawił prezentację ukazującą stałe dzieła pomocowe w diecezji. Sami opiekunowie nie kryli zaskoczenia ilością form pomocy oraz sposobom wspierania dzieci, chorych, niepełnosprawnych seniorów i najuboższych. Podzieleni na grupy nauczyciele opracowali scenariusze zajęć lekcyjnych przybliżających codzienność Caritas oraz program gry terenowej o zaangażowaniu charytatywnym i społecznym dla młodzieży.

Ostatnim punktem zjazdu było przygotowanie Diecezjalnego Dnia Aktywności Szkolnych Kół Caritas. 24 maja młodzi wolontariusze spotkają się we Wrocławiu w parafii pw. Opatrzności Bożej by wspólnie się modlić, bawić i świętować 100 – lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Będą gry sportowe z mistrzami, zadania plastyczne, konkurs historyczny i wspólne grillowanie. Opiekunowie podzielili się zadaniami i podjęli się opracowania poszczególnych punktów tematycznych, tak aby spotkanie dla uczniów było bardzo atrakcyjne.

W archidiecezji wrocławskiej działa 45 Szkolnych Kół Caritas. Tylko w tym roku wydane zostały dwa dekrety powołujące nowe Zespoły. W sumie w dziecięcy i młodzieżowy wolontariat zaangażowanych jest ponad 700 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych. Organizują akcje pomocowe dla szkolnych kolegów, włączają się w działania Caritas i sami wyszukują miejsc i osób, którym mogą nieść pomoc i wsparcie.