Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji od początku nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy stole wigilijnym. Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi.

Uroczyste rozpoczęcie XXIV edycji akcji w archidiecezji Wrocławskiej odbyło się w sobotę 2 grudnia br., w Sali Senatu PWT.  W inauguracji udział wzięli arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Jakie jest hasło tegorocznej akcji i co oznacza?

Tegoroczne hasło, „Miłosierdzie jest jedno”, wskazuje na miłosierdzie obecne w nauczaniu wszystkich kościołów chrześcijańskich. To szczególny wymiar miłości – solidarność tymi, którzy mierzą się z trudnościami, współczucie, życzliwość, okazanie pomocy potrzebującemu bez względu na jego wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną ze względu na Tego, który sam jest Miłością. To miłosierdzie przejawia się w konkretnym działaniu polegającym na niesieniu bezinteresownej pomocy dzieciom.

 

W jakim zakresie udzielane jest wsparcie?

Środki z akcji przeznaczane są na różnorodną pomoc charytatywną zarówno Caritas Diecezjalnej jak i parafialnych grup charytatywnych.  Dzięki nim dzieci z niezamożnych i potrzebujących rodzin mogą wyjechać na wakacje i ferie. W ubiegłym roku Caritas rozprowadziła w Polsce blisko 2 700 000 świec.

W tym roku 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy trafi do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej. Środki zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

 

Jak w praktyce przebiega akcja?

Każda chętna osoba, która chciałaby wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom może zrobić to za pomocą świec, których dystrybucja odbywa się corocznie w grudniu. W akcję angażują się wszystkie Caritas diecezjalne oraz liczne parafie na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści SWIECA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Więcej informacji na stronie www.wroclaw.caritas.pl.

  • Akcja organizowana jest 24 raz, w akcji biorą udział wszystkie diecezje w Polsce.
  • W tym roku rozprowadzimy w naszej diecezji ponad 80 000 świec.
  • Przewidywana kwota zebrana z tej akcji przez wrocławską Caritas
    to ponad 230 000,00 zł.
  • Tyle samo środków, ponad 230 000,00 zł zostanie w parafiach w naszej diecezji do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych.
  • Dzięki przekazanym środkom 400 dzieci wyjedzie na wakacje nad Bałtyk.
  • 10 gr od świecy zostanie przeznaczone na Międzynarodowe Dzieła Caritas. W tym roku będzie to zostanie dofinansowane dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla dzieci z Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach
  • Każda osoba nabywająca świece wspiera działania pomocowe dla osób ubogich i potrzebujących nie tylko w swojej parafii czy diecezji, ale i na całym świecie.