Caritas Polska uruchomiła możliwość wsparcia osób poszkodowanych w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Meksyk. Wszystkich, którym nie jest obojętny los pokrzywdzonych przez żywioł prosimy o wsparcie, które można okazać: wysyłając SMS z hasłem „MEKSYK” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem „MEKSYK”.

19 września po południu potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło Meksyk. Epicentrum wstrząsów znajdowało się nieopodal miasta Atencingo w stanie Puebla. Bardzo silne wstrząsy były odczuwane także w stolicy Meksyku. Według ostatnich danych miejscowych władz zginęło co najmniej 230 osób, ale na ostateczny bilans trzeba będzie poczekać nawet kilka dni, ponieważ ratownicy bez przerwy przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu uwięzionych ludzi. Do szpitali trafiło blisko 1000 poszkodowanych. To drugie trzęsienie, które nawiedziło Meksyk w ciągu ostatnich dni. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku doświadczyło trzęsienie ziemi o sile M8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepe. Zginęło wówczas niemal 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Konferencja Episkopatu Meksyku na swoim koncie Facebook zaapelowała o modlitwę za ofiary trzęsienia i ich rodziny. O swojej bliskości z poszkodowanymi zapewnił na wczorajszej audiencji Papież Franciszek. „Wczoraj przerażające trzęsienie ziemi dotknęło Meksyk, powodując wiele ofiar w ludziach i straty materialne. W tych chwilach cierpienia pragnę zapewnić o mojej bliskości i modlitwie za cały drogi naród meksykański. Wszyscy zanieśmy naszą modlitwę do Boga, aby przyjął na swoje łono tych, którzy stracili życie i pocieszył rannych, ich rodzinny i wszystkich dotkniętych tą tragedią. Módlmy się także za służby medyczne i ratownicze, które śpieszą z pomocą wszystkim potrzebującym” – apelował Ojciec Święty.

Caritas Polska pozostaje w kontakcie z Caritas Internationalis i Caritas Meksyk, które informują o sytuacji na miejscu i potrzebach poszkodowanych.

Zbiórka poprzez SMS z hasłem  „MEKSYK” prowadzona będzie do końca roku.

fot. Caritas Mexicana