„Dopóki nadzieja – trwa życie” te słowa św. Maksymiliana Mari Kolbego stały się mottem VIII Pól Nadziei w Oławie Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W Sali Rycerskiej i na skwerze św. Jana Pawła II zainaugurowano tegoroczne działania wspierające podopiecznych hospicjum.

 

_dsc8207_400

 

Uczniowie Oławskich szkół, wolontariusze i pracownicy Hospicjum rozpoczęli inaugurację od modlitwy podczas Eucharystii. Podczas Mszy św. w gościnnym kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła homilię wygłosił Dyrektor archidiecezjalnej Caritas. Bóg stworzył człowieka na służbę – tymi słowami ks. Dariusz Amrogowicz przypomniał o roli nie tylko wolontariuszy Hospicjum Domowego, ale tak naprawdę o kondycji każdego człowieka, męża wobec żony, żony wobec męża, rodziców wobec dzieci i dzieci wobec rodziców, każdego. Ks. dyrektor zaznaczył, że podopiecznych hospicjum nie możemy wyleczyć, ale możemy wspomóc. W tej sytuacji chorzy nie są pozostawieni sami sobie, Bóg cierpi z cierpiącymi – podkreślił ks. Dariusz. Nasze zadanie to służba dla drugiego.

_dsc8309_400

W Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego odbyła się druga część inauguracji podczas której zabierali głos pracownicy Hospicjum, wolontariusze i młodzież zaangażowana w przygotowanie rabatek żonkilowych oraz zbiórki na zakup sprzętu dla chorych pozostających pod opieką hospicjum domowego. Zaprezentowany został również kalendarz wydarzeń związanych z VIII Polami Nadziei w Oławie. Główne wydarzenia to przeprowadzenie konkursu plastycznego, „Wieczór przy świecach”, podczas którego rozstrzygnięty zostanie konkurs, „Marsz żonkilowy” oraz kwesta w Oławskich parafiach. Stałym zaangażowaniem zespołu hospicjum, zarówno lekarzy i pielęgniarek ale również wolontariuszy są spotkania w szkołach podczas których szerzona jest idea hospicyjna ale również pokazywane są proste techniki związane z pielęgnacją chorych. Każdego roku przybywa szkół zaangażowanych w Pola Nadziei, obecnie z Hospicjum współpracują wszystkie Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Ponadgimnazjalne na terenie Oławy oraz szereg placówek w okolicy. Dzięki wspólnie organizowanym kwestom udaje się co roku zakupić sprzęt potrzebny przy opiece chorych oraz specjalistyczne środki opatrunkowe, szczególnie ważne
w leczeniu i profilaktyce osób nie wstających z łóżek. W tym roku
z zebranych środków zostanie zakupione 10 wózków, 20 materacy przeciwodleżynowych, przenośne toalety oraz opatrunki. Od samego początku w akcję zaangażowana jest młodzież z Gimnazjum nr 3
w Oławie. Na rozpoczęcie Pól Nadziei przygotowali głęboki
i poruszający program artystyczny w sposób poetycki przypominając czym jest nadzieja i jak ją pielęgnować. Młodzi obdarowali również gigantycznymi żonkilami ekipę odpowiedzialną z wolontariat hospicyjny i Pola Nadziei.

 

_dsc8266_400

Ostatnią częścią inaugurującą oławskie Pola Nadziei było tradycyjne zasadzenie żonkilowej rabatki, która wiosną ozłoci się kwiatami nadziei.

otwarcie_pl_nadziei_2016_4_400