W dniu dzisiejszym po raz czwarty zamieszczamy artykuł opisując działalność Parafialnego Zespołu Caritas. Cykl poświęcony jest działalności charytatywnej wolontariuszy w parafiach. Są to relacje przekazane przez członków Parafialnych Zespołów Caritas naszej archidiecezji, by ukazać codzienny trud na polu miłości czynnej – miłosierdzia.

 Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Stanisława Kostki

we Wrocławiu

 

Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Stanisława Kostki we Wrocławiu został powołany
do działalności dekretem z dnia 13 lipca 2009 r. W chwili obecnej w Zespole działa 9 osób. Przewodniczącym PZC jest Proboszcz parafii ks. Jerzy Małek, z którego wskazania naszymi opiekunami byli kolejno : ks. Andrzej Sycz, ks. Adam Olczykowski oraz ks. Rafał Stachowiak.

 

fot._1_grupa_zaoycielska_400

Zgodnie ze statutem PZC podejmuje akcje Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Jest to przede wszystkim: sprzedaż świec wigilijnych, baranków z białej czekolady jak również rozprowadzanie skarbonek wielkopostnych (Jałmużna Wielkopostna).

Dochody uzyskane z przeprowadzonych akcji przeznaczane są na zakup lekarstw i sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do zimowisk, obozów i kolonii dla dzieci.

fot._2_chlebki_400

W związku z akcjami z poprzednich lat kontynuujemy rozprowadzanie na Wielkanoc chlebków
do koszyczków. W piekarni kupujemy chlebki, które po zapakowaniu do foliowych woreczków z logo Caritas są sprzedawane za dowolną opłatą. Na niedzielę palmową Parafialny Zespół Caritas wraz z pomocą zaprzyjaźnionych z nami osób przygotowuje kolorowe palemki, na które również nie wyznaczamy ceny. Palemki cieszą się dużą popularnością, a z roku na rok są coraz ładniejsze.

 

Dla osób i rodzin najuboższych w naszej parafii, a mamy ich obecnie pod opieką ok. 35, przeprowadzamy zbiórki żywności, z której potem robimy dla nich paczki. Akcje te są prowadzone przed Świętami Wielkanocnymi i Świętami Bożego Narodzenia, ale też w czasie roku pomagamy dodatkowo rodzinom najbardziej potrzebującym.

 

fot._4_palemki_400

Co roku przeprowadzane są zbiórki słodyczy i zabawek dla dzieci, z których po dokonaniu uzupełniających zakupów w hurtowni spożywczej, sporządzamy paczki na „Mikołaja”. Przez kilka lat z okazji Dnia Dziecka były urządzane festyny, podczas których odbywały się różne zabawy, konkursy, a dzieci dostawały słodkie upominki.

Parafialny Zespół Caritas czynnie uczestniczy w akcjach propagowanych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jak : „Wyprawka dla żaczka”, „Kromka chleba” i „Talent Miłosierdzia”.

fot._7_mikoaj_400

Grupa regularnie bierze udział we wtorkowym nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego oraz w czwartkowej Nowennie do Matki Boskiej Jasnogórskiej, które połączone są ze mszą świętą. Podczas tych mszy członkowie PZC biorą udział w obsłudze liturgii poprzez czytania, psalm z aklamacją i modlitwę wiernych.

Przedstawiciele PZC lub cała grupa uczestniczy w pielgrzymkach organizowanych w naszej parafii lub przez Archidiecezję. W ostatnim czasie byliśmy, m.in. w Licheniu, Częstochowie, Krakowie-Łagiewnikach
oraz w sanktuariach Ziemi Lubuskiej, tj. Rokitnie, Paradyżu i Świebodzinie.

 

fot._5_paczki_400

Prezes PZC

Anna Kochanowska