W dniu dzisiejszym zamieszczamy po raz pierwszy, artykuł opisując działalność Parafialnego Zespołu Caritas, który otwiera cykl poświęcony działalności charytatywnej wolontariuszy w parafiach. Będą to relacje przekazane przez członków Parafialnych Zespołów Caritas naszej archidiecezji, by ukazać codzienny trud na polu miłości czynnej – miłosierdzia.

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS W MIĘKINI

 

Parafialny Zespół Caritas przy Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Miękini został powołany do istnienia 4 marca 2015r. W Zespole działa 17 osób, a naszym opiekunem duchowym i przewodniczącym jest ks. dr Waldemar Kocenda.

Działalność PZC rozpoczęliśmy bardzo uroczyście Pielgrzymką do Trzebnicy do Sanktuarium św. Jadwigi. Naszej patronce nieśliśmy intencje podopiecznych jak również nasze prośby o wsparcie i opiekę dla całego Zespołu Caritas i wszystkich naszych podopiecznych i dobroczyńców.

kromka_chleba_wrocaw_960

Zgodnie z naszym Statutem podejmujemy dzieła charytatywne inicjowane przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W akcji „Wyprawka dla Żaczka” skompletowaliśmy zestawy szkolne dla 21 maluchów z najuboższych rodzin. Uczestniczyliśmy w akcji „Kromka chleba” we Wrocławiu. Przygotowaliśmy paczki z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla najbardziej potrzebujących. W kampanii „ Talent Miłosierdzia” zebraliśmy i rozdaliśmy naszym podopiecznym 36 Toreb Miłosierdzia.

niedziela_miosierdzia_boego_2016_3552

Podejmujemy również dzieła i akcje mające na celu pozyskanie środków na pomoc naszym podopiecznym: rozprowadzanie świec wigilijnych, świec i paschalików wielkanocnych, baranków wielkanocnych, akcja „Jałmużna wielkopostna” jak i kwesty do puszek.

Naszym podopiecznym oferujemy także wsparcie duchowe. Obejmujemy opieką chorych w domu. Raz w miesiącu spotykamy się w kościele na specjalnej modlitwie, którą ofiarujemy za naszych podopiecznych, za osoby uzależnione oraz za nas samych.

Chętnie uczestniczymy w akcjach i pielgrzymkach organizowanych w naszej parafii, jak również w okolicznych parafiach. Czynnie braliśmy udział w pierwszej nocnej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (18 km), której przewodniczył ks.Waldemar.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która jest patronalnym świętem Caritasu, wzięliśmy udział w dekanalnej procesji z Lutyni do Wróblowic zorganizowanej z okazji Roku Miłosierdzia.

Pierwszą rocznicę powstania naszego PZC uczciliśmy pielgrzymką do Krakowa-Łagiewnik do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium św. Jana Pawła II.

krakw-agiewniki_2016_987

Nasze działania i pomysły niestrudzenie wspiera nasz drogi Proboszcz ks.Waldemar Kocenda oraz niezastąpieni Parafianie, którzy zawsze ochoczo wspierają dzieła naszego PZC. To właśnie dzięki Nim możemy tak prężnie działać i docierać z pomocą do potrzebujących. Wsparcie duchowe i materialne, które dostajemy jeszcze bardziej motywuje nas do podejmowania dzieł miłosierdzia.

 

 

Miękinia, 21 kwietnia 2016 roku, prezes PZC CZESŁAWA MARCINOWSKA